Protizemanovský 28. říjen: Stovky lidí protestovaly večer na Hradě
Oslavy 28.října
- Echo24,
- ,
Na Staroměstském náměstí se v pátek kolem půl sedmé sešlo několik tisíc lidí, aby oslavili státní svátek 28. října jiným způsobem než na Pražském hradě během udílení státních vyznamenání, které předal prezident republiky. Shromáždění svolal místopředseda sněmovny Petr Gazdík, ministr zemědělství Marian Jurečka, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a zlínský primátor Miroslav Adámek. Po ukončení akce se večer vydal průvod několika stovek demonstrantů na Hradčanské náměstí. Tam vyvolávali hesla proti politice a jednání prezidenta.
Akci moderoval Michal Horáček, který zvažuje kandidaturu na prezidenta. Organizátoři tím chtěli dát najevo nesouhlas vůči kauze přeživšího z Osvětimi Jiřího Bradyho, kterého Zeman odmítl vyznamenat. Na Staroměstském náměstí dostal medaili od olomoucké univerzity. Poté se stovky lidí vydaly na Pražský hrad, kde řečníci pokračovali v proslovech. Shromáždění skončilo zpěvem české hymny.
21:45 Shromáždění na Hradčanském náměstí končí. Zůstává jen pár lidí
21:26 Lidé vytvořili u Hradu „uličky hanby“ pro Zemanovy hosty
Podle reportéra ECHO24.cz vytvořili lidé „uličky hanby“ pro ty, kteří z Pražského hradu vycházejí. Atmosféra houstne, ale protestující se nepokusili dostat do areálu Hradu, který je pro veřejnost uzavřený. Někteří vyzývají policisty, aby odešli, jiní, aby se k davu připojili.
21:14 Další řečník zmínil Havla. Někteří mají slzy v očích
Další z řečníků připomněl ideály, na nichž vzniklo Československo. Při zmínce o Václavu Havlovi začali lidé skandovat: Havel, žije! „Zašli jsme tak daleko, že naši ústavní činitelé poklonkují totalitní režimům. Svým chováním se de facto vysmívají hodnotám, které zastával Masaryk. „Ať žije T. G. Masaryk, ať žije Havel a ať žije svoboda!” zakončil řečník. Vysloužil si potlesk a ozýval se cinkot klíčů. Někteří lidé mají slzy v očích. Shromáždění skončilo zpěvem hymny a hlas desítek lidí se nesl Hradčanským náměstím.
21:06 Protestující předali Zemanovi symbolickou „medaili východních větrů“
„Shromáždili jsme se, abychom Zemanovi předali vyznamenání východních větrů”. Přinesli s sebou model exkrementu, na kterém byla hlava Miloše Zemana. Symbolickou medaili připevnili na jeho bradu žvýkačkou. Lidé skandovali: Hanba, hanba! Projevy nesouhlasu se podle reportéra ECHO24.cz ozývaly ojediněle. Lidé zazpívali Ach synku, synku.
Zpěvem písně „Ach, synku“ a hymny končí shromáždění na Hradčanském náměstí. pic.twitter.com/xE3ietQjnL
— Filip Horký (@FilipHorky) 28. října 2016
21:00 Prezident Miloš Zeman vyznamenal 30 lidí, mezi nimi je i šest Řádů bílého lva.
Další informace k ceremoniálu najdete zde: Zeman dal bílého lva čtyřem veteránům, Dukovi a Verheugenovi
Seznam vyznamenaných najdete zde: Kdo všechno obdržel od Zemana vyznamenání?
20:53 Lidé dorazili k soše Masaryka. Budou proslovy
Lidé prošli přes Malostranské náměstí a Nerudovou ulicí se dostali na Pražský hrad. Dorazili na Hradčanské náměstí k soše T. G. Masaryka. Podle reportéra ECHO24.cz se řečníci chystají k proslovům. Na celou situaci dohlížejí desítky policistů. Dav lidí oddělili od limuzín, kterými přijeli hosté na Pražský hrad.
20:38 „Miloši, končíme!“ volají stovky lidí a jdou na Hrad
Stovky lidí se ze Staroměstského náměstí vydaly na Pražský hrad. Skandují hesla jako „Miloši, končíme“ nebo „Miloše, do koše“. Provolávali také jméno Václava Havla.
20:35 Na pódiu čekají na vyznamenání arcibiskup Duka nebo zpěvák Hůlka
Převzít ocenění jsou na pódiu připraveni válečný veterán Jaroslav Klemeš, pražský arcibiskup Dominik Duka, zpěvák Daniel Hůlka, velvyslankyně ČR v Sýrii Eva Filipi či bývalý německý eurokomisař Günter Verheugen.
20:31 Na Hrad přišel Sobotka, Klaus i Rychetský
Přítomni jsou premiér Bohuslav Sobotka předsedové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček (všichni ČSSD). Podle zvyklostí přišel předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a bývalý prezident Václav Klaus s manželkou. Na Hrad podle očekávání nedorazila bývalá první dáma Dagmar Havlová a nepřišli ani představitelé KDU-ČSL, ODS a TOP 09.
20:15 Zeman: Letošní vyznamenané spojuje tradice naší společnosti, zahájil Zeman
Prezident Zeman zahájil slavnostní akt na Pražském hrad proslovem, ve kterém předestřel společného jmenovatele vyznamenaných osobností. „Tím tématem je tradice naší společnosti. Chcete-li poetičtější příklad, tak kořeny,“ řekl na úvod prezident.
20:00 Ve Vladislavském sále Pražského hradu začal slavnostní ceremoniál, při kterém prezident Miloš Zeman předá státní vyznamenání.
20:00 Lidé se na Staroměstském náměstí rozloučili zpěvem hymny
Ke zpěvu se přidávali řečníci na pódiu i lidé v davu. Podle reportéra ECHO24.cz panovala klidná a příjemná atmosféra, konflikty nezaznamenal. Horáček poděkoval příchozím a Gazdík vyzval, aby lidé „budovali demokracii odspodu a ne seshora“.
19:50 Brady dostal medaili od olomoucké univerzity
Zástupce olomoucké univerzity ocenil na pódiu Jiřího Bradyho, který svým příchodem vysloužil mohutný potlesk. „Dovolte mi, abych vám jménem tuzemských vysokých škol předal medaili Univerzity Palackého,“ řekl.
19:37 Lidé zapalují svíčky za disidenty. Kdo nemá, svítí mobilem
Hudebník Michal Horáček, který shromáždění moderuje, a chce také kandidovat na prezidenta, vyzval k zapálení svíček. Desítky lidí drží svíčky nebo zapalovače nad hlavou. Kdo nemá, svítí mobilním telefonem. Svíčky mají připomínat disidenty a hrdiny odboje.
19:34 Herman: V politice jsem ztratil iluze, ale ne ideály
Ministr kultury Daniel Herman, jehož strýci neudělí dnes prezident Zeman státní vyznamenání, poděkoval lidem za podporu. Naše svoboda je podle něj dnes ohrožena, a proto musíme mít páteř. . „Já v to věřím a hrdě se k tomu hlásím – že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,” dodal. V projevu také řekl, že v politice ztratil iluze, ale ne ideály. „Věřím, že politika se dá dělat slušně, že to nemusí být svinstvo. Jsem hrdý, že jsem se setkal s dalajlamou a udělal bych to znova,“ dodal a poděkoval těm, kteří v České republice dalajlamu přivítali.
19:25 Němcová: Nejsme ruskou gubernií, ani maňásky Číny
Miroslava Němcova připomněla odkaz Tomáše Garrigue Masaryka a jeho projev z roku 1928 o demokracii. Demokracie potřebuje lidi spokojené s její ideou. Zeman stále hlouběji rozděluje společnost. „Lidskost a láska dostávají ránu za ranou, naposledy děním kolem pana Bradyho”. Varovala před otáčením kormidla na Východ a tzv. Prohlášením čtyř směrem k Číně s otáčením směrem k Rusku. „Nejsme a nechceme být ruskou gubernií, nechceme byt maňásky Číny, patříme do Evropy,” řekla. Lidé ji odměnili bouřlivým potleskem.
19:15 Pravda vítězí není jen věta tázací, řekl Jurečka
Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky se lidé sešli i proto, že heslo „Pravda vítězi není věta tázací“. „V dnešní době je důležité, aby slušnost nebyla slabost”. Chtěl ukázat, že kromě veřejnosti a rektorů nemlčí ani členové vlády. „Za pravdu svobodu a demokracii, za takovéto hodnoty nemůžeme bojovat nenávistí”. Jurečka chce, aby šlo o setkání lidí dobré vůle.
19:08 Staroměstské náměstí je zaplněné. Kapacita nestačí
Staroměstské náměstí je podle reportéra ECHO24.cz zaplněné a kapacita prostoru ani nestačí pro všechny, kdo mají o shromáždění zájem. Na pódiu se střídají řečníci a jejich vystoupení střídá hudební produkce.
Tohle asi organizátoři nečekali. #staromak #28rijen pic.twitter.com/UPPounPIlA
— Ondřej Synčák (@synch_on) 28. října 2016
18:55 Pithart: Lidem chybí dostatek spravedlnosti
Jako další vystoupl Petr Pithart. „Brzy bude Československu 100 let. Je otázkou, jak si budeme stát ve vztahu k našim sousedům, ale i velmocím ze Západu i Východu. Dnes po 98 letech z Československa zbyla jen o něco víc než polovina. Ale projekt nebyl pochybný, nesmíme ztrácet sebevědomí. Po krachu na burze 1929 začalo Československo končit, v roce 1935 vyhráli volby Sudeťáci. Dnes žijeme v éře nacionalismu, neschopnosti se domluvit. … Evropská unie se rozpadá. Pokud svět nedokáže kontrolovat investiční banky, čeká nás průšvih. Spíše než na růst, bychom se měli zaměřit na spravedlnost. Nedostatek spravedlnosti občanům chybí nejvíc,” řekl Pithart, který chce kandidovat na prezidenta. Zároveň vyzval mladé, aby nevěřili trollům a štváčům, domácím i cizím. Poté vyzval, aby lidé následovali příklad Václava Havla, Jiřího Bradyho a dalajlamy. „Česká republika se nesmí stát firmou, ale ani obchodovatelnou položkou. Slibme si to,“ dodal.
18:40 Gazdík: Vlast, národ, hrdost nejsou jen pojmy
„Přišli jsme připomenout památku 28. října a generaci, která založila československý stát. Ten byl svobodný, demokratický a před nikým se nehrbil. Vlast, národ, hrdost nejsou jen pojmy, které používáme během sportovních utkání,“ prohlásil Petr Gazdík. Touto akcí chce ukázat, že tyto hodnoty mají reálnou platnost.
18:30 Shromáždění na Staroměstském náměstí zahájil Petr Gazdík
Akci nazvanou Oslava státního svátku v podhradí svolal místopředseda sněmovny Petr Gazdík (STAN), ministr zemědělství Marian Jurečka, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a zlínský primátor Miroslav Adámek.
18:25 Na Staroměstském náměstí jsou stovky lidí. V davu jsou české vlajky
Na Staroměstském náměstí se podle informací reportéra ECHO24.cz sešly stovky lidí, kteří prostor téměř zaplnily. Někteří si přinesli transparenty a v davu jsou vidět také české vlajky. Přišli na akci nazvanou Oslavy státního svátku v podhradí na protest proti kauze Jiřího Bradyho, kterému prezident Zeman neudělí státní vyznamenání. Atmosféra je napjatá, na situaci dohlíží desítky policistů.
18:17 Proti Zemanově politice se protestuje i ve Zlíně
Na protest proti nedávným krokům prezidenta Miloše Zemana se sešli také lidé ve Zlíně. O akci, která je naplánovaná na večer státního svátku, informovala Česká televize.
18:03 Na Staroměstském náměstí se srocují lidé
Na Staroměstské náměstí přicházejí přicházejí první lidé. Čekají na zahájení alternativní oslavy 28. října, kterou na 18:30 svolal místopředseda Sněmovny a šéf hnutí STAN Petr Gazdík. Událost nazval Oslava státního svátku v podhradí a na Facebooku předběžně slíbilo účast pět a půl tisíce lidí.
17:15 Bartoška a Dyk vyzvali veřejnost ke shromážděním za demokracii
Desítky umělců vyzvaly českou veřejnost ke shromážděním na podporu demokracie. Kritizovali kroky vlády a prezidenta, hlavně ve vztahu k Číně. V rámci akce Týdny občanského neklidu by podle nich lidé, kteří se k výzvě připojí, měli zasílat stanoviska představitelům státu, otevřít školy, divadla či galerie diskusím, případně i stávkovat. Za organizací akce stojí také herci Jiří Bartoška a Vojtěch Dyk.
Čtěte také: Bartoška a Dyk vyzvali k občanskému neklidu. Kvůli Zemanovi a Číně
17:01 V Putimově u Pelhřimova uctili 28. říjen vyvěšením 1657 vlajek
Obyvatelé vesničky Putimov u Pelhřimova oslavili 98. výročí vzniku Československa vyvěšením 1657 českých vlajek. Výkon bude zapsán do České knihy rekordů, řekl Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den, jež databázi rekordů spravuje. Akci považuje agentura za předzvěst republikového pokusu o rekordní množství vlajek, který plánuje iniciovat v roce 2018 ke stému výročí české státnosti.
16:23 Hrad posadí do Vladislavského sálu své zaměstnance jako komparz
Pražskému hradu se nakonec zřejmě podaří při udělování státních vyznamenání v pátek večer zaplnit Vladislavský sál. Místa, která zůstanou prázdná kvůli neúčasti některých politiků a dalších osobností, mají podle zjištění serveru Aktuálně.cz zaplnit také zaměstnankyně Pražského hradu. Za účast na ceremoniálu prý dostanou i zaplaceno. Hrad to odmítá.
Čtěte také: Hrad našel komparz: Do Vladislavského sálu posadí své zaměstnance
16:15 Fico: česko-slovenské vztahy nebyly tak dobré jako dnes
Slovenský premiér Robert Fico blahopřál České republice ke státnímu svátku výročí vzniku Československa v roce 1918. Fico prohlásil, že vztahy mezi ČR a Slovenskem nikdy nebyly tak přátelské a dobré jako v současnosti. Slovensko si založení Československa státním svátkem nepřipomíná. „Velmi se těším, že od přátelského rozdělení Československa 1. ledna 1993 patří Češi a Slováci k nejbližším. Prakticky všechny průzkumy potvrzují, že vnímáme Českou republiku jako nejbližší zemi a občany České republiky považujeme za lidi, kteří jsou nám srdcem, mentalitou a dalšími vlastnostmi absolutně blízcí,“ řekl Fico.
16:07 Pražský hrad se od 15. hodiny uzavřel
V 15 hodin se pro veřejnost uzavřel celý areál Pražského hradu kvůli oslavám svátku 28. října. Po celý den se návštěvníci nedostanou také do Starého královského paláce, kaple sv. Kříže, vyhlídkové věže katedrály sv. Víta, Příběhu Pražského hradu, Jižních zahrad a Jeleního příkopu. Od 24. do 29. října pak zůstane uzavřený také Starý královský palác. Pražský hrad o tom informoval na svých internetových stránkách.
15:30 Zeman jmenoval 3 generálmajory a 8 brigádních generálů
Do hodnosti generálmajora byli povýšeni:
- Brigádní generál Jan Kaše, náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky
- Brigádní generál Jaromír Šebesta, velitel Vzdušných sil Armády ČR
- Brigádní generál Jiří Verner, poradce náčelníka Generálního štábu Armády ČR
Do hodnosti brigádních generálních byli povýšeni:
- zástupce ředitele sekce rozvoje a plánování schopností ministerstva obrany Jaromír Alan
- velitel Velitelství výcviku Vojenské akademie Josef Kopecký
- zástupce ředitele ministerské sekce rozvoje a plánování schopností Ladislav Košner
- šéf Ředitelství speciálních sil Karel Řehka
- první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek
- bývalý policejní prezident, nyní ředitel karlovarské krajské policie Oldřich Tomášek
- náměstek generálního ředitele hasičského sboru Slavomír Bell
- ředitel královéhradeckých hasičů František Mencl
15:03 Zeman ke generálům: Blahopřeji, že nejste výsadkáři
Prezident Miloš Zeman v proslovu k povýšeným uvedl, že si prostudoval jejich životopisy a ocenil, že začínali ne-li přímo od píky, tak alespoň na nižších pozicích. „Existuje termín výsadkář, což je jedinec, který je dosazen do organizace svrchu a snaží se ji změnit, což se mu zpravidla nedaří. Blahopřeji vám, že nejste výsadkáři,“ řekl také Zeman.
14:30 Zeman povýšil 11 generálů. Z vedení vězeňské služby nikoho
Prezident Miloš Zeman jmenoval tři nové generálmajory a osm brigádních generálů. Při příležitosti dnešního státního svátku vyhověl 11 ze 13 nominací, které schválila vláda. Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal a jeho náměstek pro vzdělávání Simon Michailidis mezi povýšenými nebyli. Hrad ani Zeman dosud nezdůvodnili, proč těmto nominacím nevyhověli. Zemanovo rozhodnutí je spojováno s tím, že nominující ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) otevřeně kritizoval pročínské vyjádření prezidenta a dalších ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou tibetského duchovního vůdce dalajlamy.
13:25 Poprvé nejdeme na Hrad, hlásí KaloNa závěr projevu Zeman zmínil heslo podnikatele Tomáše Bati Neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš. Ocenění podle prezidenta svým životem prokázali, že to umějí. usekDůstojné oslavy státního svátku 28.10. Společný snímek nově jmenovaných generálů s panem prezidentem. pic.twitter.com/XK8H58asGF
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 28. října 2016
Opoziční TOP 09 se nezúčastní slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě, během kterého předá prezident Zeman státní vyznamenání. Zopakoval to na svém Twitteru šéf strany Miroslav Kalousek. „Letos poprvé nejdeme na Hrad. Nemůžeme slavit s těmi, kteří ponížili ČS prohlášením vůči ČLR a obchodují s řády,“ napsal. Narážel tím na skandál s Jiřím Bradym, kterého Zeman neocení kvůli setkání jeho strýce a ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou. TOP 09 uctila státní svátek u sochy T. G. Masaryka.
Letos poprvé nejdeme na Hrad. Nemůžeme slavit s těmi, kteří ponížili ČR prohlášením vůči ČLR a ochodují s řády...https://t.co/q2ljTsi1YS
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 28. října 2016
13:21 Zeman nepovýší na Pražském hradě šéfa Vězeňské služby, ani jeho náměstka
Prezident republiky Miloš Zeman jmenuje na Pražském hradě ve 13:45 nové generály. Prezident republiky odmítl povýšit i přes návrh vlády šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvodem údajně byla kritika ministra spravedlnost Roberta Pelikána (ANO) na adresu ústavních činitelů, kteří vydali v souvislosti s návštěvou dalajlámy pročínské prohlášení.
Čtěte také: Čína ocenila „prohlášení české čtyřky“. Snad nezůstane jen u slov, doufá
13:10 Na Hradčanském náměstí složilo přísahu přes 800 rekrutů
Na pražském Hradčanském náměstí se dnes ozvalo sborově „Tak přísaháme!“. Přísahu tu složilo 840 rekrutů. Slavnostního aktu se zúčastnili prezident Miloš Zeman, ministr obrany Martin Stropnický nebo kardinál Dominik Duka. Zeman ve svém proslovu k vojákům upozornil na nebezpečí terorismu a zdůraznil roli armády v boji proti němu. „To nebezpečí nelze podceňovat jen proto, že se u nás ještě nestalo,“ řekl.
Důstojné oslavy státního svátku 28.10. Slavnostní přísaha vojáků Armády ČR. pic.twitter.com/IRIsDBIx1Z
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 28. října 2016
12:45 Klaus dostal řád za vlastenectví a demokracii od ČSBS
Český svaz bojovníků za svobodu vyznamenal během slavnostního ceremoniálu na Vítkově Pamětním křížem bývalého českého prezidenta Václava Klause. Ten převzal řád z rukou předsedy svazu Jaroslava Vodičky. Svaz ho ocenil za podporu vlastenectví a rozvoj demokracie.
12:20 Václav Klaus varoval před nebezpečím ze Západu a migrací
Bývalý prezident Václav Klaus ve svém projevu upozornil, že i po 98 letech od vzniku samostatného státu je nutné se o stát pořád starat a být připraveni ho chránit a bránit. V reakci na Evropskou unii řekl, že je Evropa nemocná a neustále řeší staré války. Migrační krize podle Klause znamená ohrožení existence Evropy je vykročením ke změně etnických a hodnotových poměrů. „Ničivá sociálně-inženýrská ideologie multikulturalismu hrozí rozložit nejen Evropskou unii, ale i poměry v jednotlivých členských zemích,“ pLidem chybí dostatek spravedlnostirohlásil.
Ideály svobody, na nichž se zrodila republika a které vedly k odporu proti totalitám minulého století, byly podle Klause nahrazeny chimérou rovnosti, zhoubná je i šířící se politická korektnost. „Namísto péče o celek se ideálem stal koncept společnosti jako seskupení menšin,“ poznamenal Klaus. Lidé by si to vše měli podle něj uvědomit, „aby – až si za dva roky budeme připomínat sté narozeniny našeho státu – bylo ještě co slavit“.
Klaus se ve svém projevu také letmo dotkl pnutí na politické scéně, kterou vyvolal spor kolem neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu. Exprezident to označil za vyvolání „nebezpečného a riskantního politického konfliktu“, kterým by státní svátek neměl být znevažován.
12:17 Jaroslav Vodička má proslov
Kontroverzní předseda Svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička přednesl hlavní projev v památníku na Vítkově. Nesl se ve vlasteneckém duchu, kde zmínil například odcizování mateřského jazyka, konkrétně ústup od přechylování ženských příjmení.