Krok do temnoty. Podívejte se, jak britské noviny mobilizují voliče

Titulní strany v den voleb

Krok do temnoty. Podívejte se, jak britské noviny mobilizují voličeROZSÁHLÁ FOTOGALERIE
Je tradicí, že britské noviny v den zásadních voleb přiznávají politický názor a doporučují čtenářům, jak mají volit. Čtvrteční referendum, které má rozhodnout, zda Británie zůstane v EU nebo z ní odejde, není výjimkou. Podívejte se, jak britská média mobilizují voliče. Foto: Foto: Twitter / Nick Sutton / @suttonnick
13
Svět
Echo24
Sdílet:

Vote Leave. Vote Remain. To jsou slova, která dnes najdeme na titulních stranách po celé Velké Británii. Je tradicí, že britské noviny v den zásadních voleb přiznávají politický názor a doporučují čtenářům, jak mají volit. Čtvrteční referendum, které má rozhodnout, zda Británie zůstane v EU nebo z ní odejde, není výjimkou. Podívejte se, jak britská média mobilizují voliče.

Předvolební průzkumy se nedokáží příliš shodnout na tom, jak klíčové referendum skončí. Byť bookmakeři věří spíše zastáncům setrvání v EU, podle britských médií je přinejmenším jisté, že výsledek bude těsný. Ani novináři nezastávají stejný názor a britské noviny jsou tak rozděleny na dva rovnocenné tábory.

Všechny čtvrteční titulní strany mají však jedno společné – mobilizují voliče, ať jdou k urnám. Například The Independent online na titulní straně svůj názor nevyjádřil: „Rozhodněte se tak, jak se vám to zdá vhodné. Tady je 40 klíčových faktů, které vám pomohou se rozhodnout.“ Stejně jako Daily Star nebo i newspaper spíše urguje voliče, aby v historických volbách šli hlasovat.

Pro setrvání v EU je například levicový The Guardian nebo ekonomický deník Financial Times, který mluví o historických volbách a o tom, jak by tzv. brexit ohrozil bankovnictví. Jasné stanovisko zaujal bulvární list Daily Mirror, který na titulní straně nabádá voliče, aby neudělali krok do temna a volili pro setrvání v EU. Pro setrvání je i The Observer či list The Times, který na čtvrteční titulní straně mluví spíše obecně o volbách, ale již dříve se vyprofiloval jako zastánce EU.

The Times patří mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi, který v Británii vlastní i The Sun a The Sunday Times. Tyto dvě sesterské noviny jsou však jasně pro odchod z Evropské unie. Významný britský bulvární deník The Sun má na titulní straně titulek „Den nezávislosti“ a nabádá tak čtenáře k „osamostatnění“ Velké Británie.

Bulvární The Daily Express se pyšní největším titulkem, přes celou stranu jsou otištěna slova „VOTE LEAVE TODAY“ (Hlasujte dnes pro odchod, pozn. red.), a nenechává tak nikoho na pochybách, jaký má redakce názor. Pro odchod z EU jsou i bulvární Morning Star či konzervativní The Daily Telegraph. Rovněž konzervativní Daily Mail na titulní straně seznamuje voliče se „4 lži EU“.

Naopak veřejnoprávní BBC si nemůže dovolit vyjádřit názor. Na svých stránkách píše, že podle přísných pravidel nesmí informovat o kampaních a ničích názorech v době, kdy jsou otevřené volební místnosti. Podle Charty BBC to má zajistit nestrannost v politickém informování. Smí však informovat o čistě faktických věcech, jako je příjezd politiků k volbám či o počasí. To se týká televize, rozhlasu i webu. BBC se tak začne referendu důkladně věnovat úderem 23:00 SELČ, kdy oficiálně skončí klíčové hlasování.

Čtěte také: ONLINE: Setrvá Británie v EU? Začalo historické hlasování

Bookmakeři mají jasno: Velká Británie zůstane v EU

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články