Přestaneme ničit pralesy, slíbily Colgate a Procter & Gamble

ekologie versus ekonomika

Přestaneme ničit pralesy, slíbily Colgate a Procter & Gamble 5
Ekonomika
Sdílet:

Indonésie přišla za poslední desetiletí o zhruba dva miliony hektarů pralesa. Jedním z hlavních důvodů je zakládání plantáží palmy olejné, která se pak používá po celém světě v margarinech, zmrzlinách, čokoládě, sušenkách, instantních polévkách, ale taky v mýdlech, šamponech a další kosmetice. Dva významní světoví výrobci – Procter & Gamble a Colgate – se nyní zavázali, že ve svých výrobcích přestanou používat palmový olej, který pochází z kácení pralesů.

Podle amerického National Cancer Institute se 70 procent všech rostlin, které mají léčivé účinky proti rakovině, roste pouze v pralesích. A asi čtvrtina léků používaných v běžném lékařství je vyrobenou z rostlin pocházejících z pralesů.

To je pouze jeden z důvodů, proč je podle respektované mezinárodní organizace Greenpeace důležité chránit pralesy. Dalšími jsou třeba to, že pohlcují téměř třetinu emisí skleníkového oxidu uhličitého, že jsou domovem pro více než 50 procent druhů všech rostlin a zvířat nebo že je na pralesích existenčně závislých na 300 milionů lidí.

Palma olejná vytlačuje lesy

V jihovýchodní Asii přitom patří mezi hlavní důvody rapidního odlesňování patří pěstování palmy olejné. „Asi polovina plantáží vzniká na úkor lesů,“ uvádí se ve studii, kterou před časem vypracovalo několik ekologických organizací.

Významné světové firmy Colgate a Procter & Gamble se nyní zavázaly, že od roku 2020 přestanou ve svých zubních pastách nebo šampónech na vlasy používat palmový olej získaný ničením pralesů. Zařadily se tak do skupiny společností, které to slíbily už dříve – například Nestlé, L'Oréal, Mars, Ferrero nebo Unilever.

Jedinou slabou stránkou je, že firmy slíbily plnit svůj závazek až za šest let - kritizují Greenpeace.

Sdružení Greenpeace, kterou v kampani za ochranu pralesů podpořily statisíce lidí po celém světě, na jednu stranu závazek obou „nových“ firem ocenilo, zároveň ale kritizovalo, že si na zavedení politiky „nulového odlesňování“ stanovily šestileté přechodné období.

„Jedinou slabou stránkou je skutečnost, že si firmy stanovily neambiciózní časový závazek. Toto je bod, na jehož nápravu budeme nadále vyvíjet tlak. Je totiž nutné, aby firmy přestaly ničit pralesy mnohem dříve než v roce 2020,“ uvedla pro ECHO24.cz Šárka Pechová, mluvčí české kanceláře Greenpeace.

Dodala, že vzácné pralesy jsou v současnosti drancované ohromným tempem, a proto je zapotřebí zastavit kácení dříve než za šest let. Plantáže s palmou olejnou navíc vznikají i na místech, kde po léta hospodařili místní zemědělci, kteří museli svou půdu opustit.

Pralesy mizí i kvůli kávě

Zmiňovaná Indonésie by už brzy mohla přijít o tolik porostů, která odpovídá rozloze českých lesů. Indonésie zatím ztratila asi dva miliony hektarů lesa, přičemž celková česká rozloha je zhruba 2,6 milionů hektarů.

V Indonésii, která zabírá jen 1,3 procenta zemské souše, se přitom vyskytuje deset procent všech známých druhů kvetoucích rostlin, sedmnáct procent ptáků, šestnáct procent plazů a obojživelníků a dvanáct procent savců včetně tygrů nebo orangutanů.

Původní pralesy mizí ale třeba i kvůli pěstování kávy. Například Vietnam, odkud se třeba do Česka dováží nejvíce kávy, se díky tomu stal jeden z nejvýznamnějších světových producentů této suroviny.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz