Odboráři ÚSTR hrozí stávkou. Vyzývají vedení k rezignaci
Zaměstnanci tří odborových organizací Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vstoupili do stávkové pohotovosti. Pracovníci tímto způsobem protestují proti vedení ústavu a vyzývají k rezignaci ředitele ÚSTR Zdeňka Hazdru a pět členů rady ústavu, což by podle nich krizi vyřešilo.
Zhruba tři desítky zaměstnanců a jejich příznivců se dnes sešly před budovou ÚSTR na pražském Žižkově. Další protestní akce mají následovat. Plánuje se například průvod k Lidovému domu, kde sídlí ČSSD.
Odborářům vadí to, že vedení ústavu pokračuje v odvolávání řídících pracovníků, kteří jsou prý nahrazováni nekompetentními lidmi. Za příklad uvedli nedávné odvolání ředitele odboru zkoumání totalitních režimů Jana Kalouse či šéfa odboru informatiky a digitalizace (OID) Petera Rendeka.
,,Odborové organizace považují jejich odvolání také za důsledek toho, že byli garanty petice odmítající nezákonný přesun OID do Archivu bezpečnostních složek," uvedl na happeningu předseda Odborové organizace vědeckých pracovníků ÚSTR Petr Blažek. Stávkovou pohotovost podporují také Nezávislá odborová organizace ÚSTR a Odborová organizace zaměstnanci ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek.
Jako další důvod stávkové pohotovosti uvedli protestující stanovisko ÚSTR ke služebnímu zákonu, které podle nich směřuje k tomu, aby se ústav oddělil od Archivu bezpečnostních složek. Údajně to omezí pravomoci ústavu a ztíží přístupnost archivu veřejnosti. Vedení ústavu prý stanovisko podalo ministerstvu vnitra v připomínkovém řízení, aniž by prošlo radou ÚSTR.
Čtěte také: Ústavu pro studium totality hrozí, že mu klesnou peníze na výzkum
Odboráři také chtějí ještě tento týden předat žalobcům oznámení kvůli loňské výpovědi pro historika Eduarda Stehlíka. Podle nich mohlo dojít ze strany současného vedení ke spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, při němž vznikla škoda 1,2 milionu korun. Podle odborářů totiž vedení nesvolalo škodní komisi, která by stanovila přesnou výši škody a zabývala se případnou odpovědností konkrétních lidí v ÚSTR.
O ústav, který je zřízen zákonem, se od jeho založení pře levice s pravicí. Jeho činnost vyvolává v pravidelných vlnách emoce. Úkolem ÚSTR je nestranným způsobem zkoumat dobu nesvobody, tedy komunismus a nacismus. Pod ústav spadá Archiv bezpečnostních složek, který obsahuje archiválie tajných služeb z dob komunismu.
Čtěte také: Další čistky v ÚSTR: skončil šéf digitalizace Rendek