´Stop s bakalizací bytů´. Stovky lidí protestovaly proti prodeji sídliště
Sporný prodej bytů ČEZ
Nájemníci téměř 800 bytů na pražském sídlišti Písnice a ve Vršovicích, které patří energetické společnosti ČEZ a aktuálně jsou k prodeji, se radují z částečného úspěchu. ČEZ jim přislíbil, že posune lhůtu pro podání nabídek z 21 října na 2. prosince. Nájemníci, kteří se bojí, že jejich byty odkoupí pozemkoví spekulanti a zvednou jim nájem, však neusínají na vavřínech: organizují demonstrace a snaží se k tématu přilákat pozornost politiků, v čele s ministrem financí.
Před Úřadem vlády demonstrovaly v pondělí večer zhruba tři stovky převážně nájemníků ze sídliště Písnice. Někteří z nich pískali na píšťalky a drželi transparenty s hesly jako „Stop s bakalizací bytů“, ČEZ hrabe, kde se dá, už se nám to zajídá“ nebo „ČEZ a OKD kšeftují s byty, s lidmi“. Vadí jim totiž, že společnost ČEZ nabídla byty, které jsou jejím majetkem, k prodeji. Svolavatel demonstrace, občanské sdružení Moje Písnice, chtěl protestem mimo jiné vyjádřit nesouhlas s údajným bezohledným chováním ČEZu, a upozornit na toto téma politiky.
Stovky demonstrantů se před Strakovou akademií sešly, aby zde podle tiskového mluvčího Moje Písnice Ondřeje Václavíka vytvořily tlak. „Nyní je důležité, kdo a kde vytvoří na ČEZ tlak. Proto chceme apelovat na moc výkonnou i na ministra financí Andreje Babiše, protože stát skrze ministerstvo financí vlastní asi 70 % podílu v ČEZ,“ dodal pro Echo24.cz.
Ministerstvo financí pro Echo24.cz uvedlo, že prodeje bytů na sídlišti Písnice sleduje a nadále tomu bude věnovat zvýšenou pozornost. „Zástupci ministerstva v dozorčí radě společnosti ČEZ apelovali na maximální transparentnost prodeje. Dostalo se jim ujištění, že společnost ČEZ je připravena poskytnout konstruktivní dialog a veškeré informace o současné situaci i jejím vývoji,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík.
Václavík dále označil za úspěch posunutí lhůty. „Máme pevný příslib od ČEZ, že bude lhůta pro podávání nabídek až do 2. prosince,“ řekl serveru Echo24.cz. Mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík ale o definitivním posunutí data nechtěl mluvit „Ano, registrovali jsme tento zájem o prodloužení – a to nejen od Moje Písnice, ale také od některých uchazečů. Z toho důvodu společnost, která portfolio v rámci Skupiny ČEZ spravuje, vedení tuto možnost navrhla. Pokud by vedení prodloužení lhůty pro podávání nabídek schválilo, budeme okamžitě a ve stejnou chvíli informovat všechny zainteresované strany,“ uvedl pro Echo24.cz.
Gazdík podotkl, že skupina ČEZ má zájem, aby se do veřejné soutěže přihlásilo co nejvíc zájemců. „Pokud by nájemníci podali společnou nabídku, budeme ji samozřejmě přesně podle zveřejněných kritérií hodnotit,“ dodal. Tuto variantu však odmítl z obchodního hlediska Václavík komentovat.
Hlavním požadavkem sdružení Moje Písnice tak zůstává, aby ČEZ prodal byty přímo nebo nepřímo nájemníkům za zvýhodněnou cenu, jako to udělal s byty na severu Čech. „Neříkáme, že je to jediný možný scénář, ale existuje tu jakýsi severočeský precedens. ČEZ s byty, které vlastnil, tak, že je nabídl stávajícím nájemníkům, nakládal vždycky,“ dodal Václavík.
S tím však zásadně nesouhlasí ČEZ a říká, že se Moje Písnice mýlí. „Je potřeba si uvědomit, že situace na severu Čech v roce 2009, v roce nejhlubší ekonomické krize, a situace v roce 2016 v Praze, během silného růstu ekonomiky, se velice liší. Prodat najednou dva tisíce bytů na Chomutovsku před sedmi lety znamenalo výrazně snížit cenu takového portfolia, protože by to znamenalo praktický kolaps místního trhu s byty. Dát ale dnes na vysoce likvidní pražský trh 770 bytů s cenou nepohne. ČEZ tak postupoval v roce 2009 stejně jako postupuje dnes – byty prodává s vidinou maximalizace zisku pro akcionáře, což je jeho poslání,“ řekl Gazdík.
ČEZ rovněž označil za liché obavy nájemníků, že by prodej bytů znamenal nárůst nájmů. „V soutěži jsou zohledněna i sociální kritéria. Jedním z nich je nezvyšování či jen mírné zvyšování nájmů po dobu pěti let. Je tam i kritérium závazku kupujícího do tří let učinit kroky k rozdělení bytového fondu na jednotky a přednostního nabídnutí těchto jednotek k odkupu nájemcům, a to za částku nepřesahující 29 000 Kč za metr čtvereční. V případě, že se sejdou cenově podobné nabídky, mohou i tato kritéria rozhodnout,“ dodal ještě Gazdík.
Skupina ČEZ sice již v roce 2003 nabídla byty na sídlišti Písnice k odkupu nájemníkům, pak ale dostala nevyžádanou nabídku od soukromého investora za vyšší cenu, než by zaplatili nájemci. „ČEZ byl nucen v důsledku toho prodej pozastavit, neboť prodej za cenu nižší, než by mohl dosáhnout, by byl v rozporu s péčí řádného hospodáře,“ vysvětlila to firma. Bytová družstva založená nájemci za účelem koupě se ale obrátili na soud a transakci žalobami zablokovala. Soudy nicméně daly za pravdu ČEZ s tím, že firma neměla povinnost družstevníkům byty prodat.
Sami nájemníci ale tvrdí, že je ČEZ nejdříve vyzval, aby si založili bytová družstva, a pak pouhých 14 dní před podpisem smlouvy svoji nabídku stáhl. „Ta záhadná nabídka, o které mluví ČEZ, byla třikrát vyšší než ta, kterou nabízeli nájemníci. To nájemci nemohli přeplatit,“ upozornil Václavík.
Politování nad nájemníky vyjádřil také zástupce starosty pro Prahu-Libuš Pavel Macháček. „Nájemníci jsou v nepříjemné situaci, mají strach z neznámého. Podle mě mají prostě smůlu. Není v jejich rukou, kdo to koupí a jak se k těm lidem postaví,“ řekl pro Echo24.cz.