Sýrie se děsí islamistů: 'Chceme spolupracovat s USA'
BOJ S ISLAMISTY
Sýrie chce spolupracovat se Spojenými státy v boji proti terorismu. Oznámil to syrský ministr zahraničí Valíd Mualim na tiskové konferenci, kterou odvysílala syrská státní televize. Zároveň dodal, že jakýkoli úder proti islamistům na území Sýrie musí být koordinován s místními úřady, jinak půjde o agresi. Na vyjádření Damašku zareagoval Berlín, který jakoukoli spolupráci nyní odmítl.
Mualimovo prohlášení je nejspíš reakcí na náznaky amerických představitelů, že Spojené státy zvažují letecké údery na pozice islamistů z hnutí Islámský stát i v Sýrii. Dosud podnikaly cílené nálety pouze na ozbrojence na severu Iráku. Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Bena Rhodese Američané podniknou cokoli, aby ochránili národní bezpečnost. „Nebudeme se omezovat hranicemi,“ řekl poradce prezidenta Baracka Obamy.
Čtěte také: Islamisté zasadili Asadovi úder: už mají třetinu Sýrie
Samotné nálety v boji proti islamistům, kteří ovládli již třetinu Sýrie, nestačí ani podle syrského ministra. Sousední státy by si měly se Sýrií vyměňovat své zpravodajské informace, dodal šéf syrské diplomacie. Odsoudil i nedávné zabití amerického novináře Jamese Foleyho.
Čtěte také: Vrahem novináře Foleyho mohl být britský rapper L Jinny
Mualim svou zemi představil jako zásadního partnera pro boj s islamisty. „Sýrie, geograficky i operačně, leží v centru mezinárodní koalice pro boj s Islámským státem,“ řekl syrský ministr. „Státy si to musí uvědomit, jestliže chtějí opravdu vážně bojovat s terorismem,“ dodal. Varoval zároveň před jakýmikoli nálety v Sýrii bez souhlasu Damašku. Tento krok by prý byl porušením syrské svrchovanosti a byl by považován za agresi.
Jak poznamenala agentura AP, šlo o vůbec první veřejné vystoupení vysokého syrského představitele související s hrozbou, kterou představuje hnutí Islámský stát.
Spojené státy i další západní země syrskou vládu prezidenta Bašára Asada nepodporují kvůli násilnostem, které má v zemi na svědomí syrská armáda. Několikrát již Asada vyzvaly, aby odstoupil.
Německo jednat nechce
Spojené státy se dosud vyhýbaly jakémukoli vojenskému zapojení do syrské občanské války, která trvá již více než tři roky. Vzhledem k ofenzivě islamistů, kterou podnikají v Iráku a Sýrii, a také vzhledem ke smrti Foleyho, ale může tento odpor slábnout, poznamenala agentura AP. Mnoho vysoce postavených republikánů i někteří demokraté již vyzvali Obamu, aby proti islamistům zasáhl mnohem razantněji než doposud.
Syrský režim prezidenta Bašára Asada se za občanské války v zemi v posledních třech a půl letech dopustil takového bezpráví, že Berlín teď nehodlá ani kvůli tamní hrozbě ze strany hnutí Islámský stát (IS) oživovat vztahy s Damaškem. „Nevím o žádných úvahách či debatách o tom, že by se kvůli boji proti IS či jinému důvodu spolupracovalo s Asadovým režimem,“ řekl podle agentury Reuters mluvčí německého ministerstva zahraničí.