Žalobce v Haagu navrhl Ratku Mladičovi doživotní trest vězení

Mezinárodní trestní tribunál

Žalobce v Haagu navrhl Ratku Mladičovi doživotní trest vězeníNOVÉ
Muslimské ženy se modlí za oběti u památníku obětí genocidy. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Doživotní trest vězení navrhl dnes pro někdejšího vrchního velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Informovaly o tom světové agentury. Mladić čelí u soudu obžalobě z genocidy a několika dalších zločinů.

Mladić je považován za jednoho z hlavních aktérů krvavých etnických čistek, které provázely válku v Bosně. S jeho působením je spojen především největší masakr civilistů od konce 2. světové války ve Srebrenici, kde v červenci 1995 zahynulo na 8000 muslimských mužů a chlapců.

„Bylo by urážkou přeživších i mrtvých a potupou justice, kdyby (Mladić) dostal trest nižší než ten ze zákona nejpřísnější – doživotní trest,“ uvedl žalobce Alan Tieger.

Už v červenci 1995 bylo v Haagu proti Mladičovi oficiálně vzneseno obvinění. Od roku 2001, kdy byl ICTY vydán srbský exprezident Slobodan Milošević, se Mladić skrýval poblíž Bělehradu. Zatčen byl v květnu 2011. Třiasedmdesátiletý Mladić již několikrát prohlásil, že je nevinný.

Mladičovi obhájci pronesou závěrečnou řeč v následujících dnech. Verdikt soudu a rozhodnutí o trestu v posledním z velkých případů ICTY se očekává až příští rok.

Letos v březnu soud poslal na 40 let do vězení bývalého politického předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Uznal ho vinným z genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem a z dalších zločinů. Karadžić se proti rozsudku odvolal.

Čtěte také: Srebrenica bude mít srbského starostu, který odmítá genocidu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články