Gerry Adams: mírotvůrce nebo terorista?
politik obviněn z vraždy
Gerry Adams, pro některé je mírotvůrcem, který dovedl irské republikánské hnutí ke světlým zítřkům. Jiní jej považují za postavu nenávisti, která ospravedlňuje vraždy IRA. V současné době je dlouholetý předseda politické strany Sinn Féin vyslýchán severoirskou policií kvůli vraždě Jean McConvillové z roku 1972.
Ve večerních hodinách 30. dubna byl Gerry Adams zatčen kvůli údajnému podílu na vraždě vdovy a matky deseti dětí McConvillové z roku 1972. Na policejní stanici v hrabství Antrim tak strávil již druhou noc. Dnes 65letý politik před zatčením vyvracel obvinění se slovy: „Věřím, že vražda Jean McConvillové a tajný pohřeb byly špatné a na ní a její rodině bylo spácháno bezpráví.“ Adams dále dodal: „Jsem nevinný v otázce únosu, usmrcení i tajného pohřbu Jean McConvillové.“
Politická strana Sinn Féin v oficiálním prohlášení 30. dubna uvedla: „Minulý měsíc Gerry Adams řekl, že je k dispozici, aby se setkal s policií kvůli případu McConvillové. To setkání se uskutečnilo dnes večer.“ Informaci potvrdila také severoirská policie s tím, že muž byl zatčen poté, co se představil úředníkům na policejním stanici v Antrim. Gerry Adams byl zatčen na základě Terrorism Act z roku 2000. Podle tohoto zákona může být dotyčný zadržován až 28 dní, než dojde k obvinění, napsala BBC.
V pátek večer soud rozhodl, že Adams zůstane ve vazbě minimálně dalších 48 hodin.
„Že je matka mrtvá, jsme věděli dva týdny po jejím únosu, protože muž z IRA přinesl k nám domů její peněženku a snubní prsten,“ řekl Michael McConville, kterému bylo tehdy 11 let.
Zatčení Adamse přivítal syn McConvillové Michael, který zároveň uvedl, že zná jména matčiných vrahů. „Policii nic neřeknu. Pokud bych policii řekl jedinou věc, já nebo někdo z mé rodiny dostane kulku,“ řekl pro BBC. „Všichni si myslí, že jsou pryč, ale lidé jsou stále zastrašováni. Ne ze strany IRA, ale odštepky této paramilitární orgnaizace,“ dodal. Naopak Helen McKendryová, dcera zavražděné, řekla v rozhovoru pro BBC: „Už se nebojím IRA. Budu šťastná, když předám jména, která vím, policii. Co mi mohou udělat? Provedli mi toho tolik v posledních 42 letech, co mi udělají? Přijdou a pošlou mi kulku hlavy? Dobře, vědí, kde bydlím.“
McConvillovou unesli před zraky jejích 10 dětí
Rodina McConvillových žila v sedmdesátých letech v Belfastu. Arthur McConville zemřel v roce 1971 a jeho žena Jean zůstala s deseti dětmi sama. V prosinci 1972 vtrhla do domu skupina mužů a žen, 37letou ženu strčili do dodávky a odvezli neznámo kam. Děti pak prosili veřejnost o jakékoliv informace a v době kolem vánočních svátků se už případu věnovala média. Po čase však příběh McConvillových upadl do zapomnění, stejně jako vybledly titulky novin. „Že je matka mrtvá, jsme věděli dva týdny po jejím únosu, protože muž z IRA přinesl k nám domů její peněženku a snubní prsten,“ řekl Michael McConville, kterému bylo tehdy 11 let.
Spekulovalo se, že Jean McConvillovou sousedé údajně viděli, jak pomáhá zraněnému britskému vojákovi. Podle jiných byla informátorkou britské vlády, a proto ji IRA unesla a zavraždila. Toto tvrzení dementoval ombudsman severoirské policie, uvedla BBC. Protestantku, které po svatbě konvertovala ke katolicismu, drželi únosci údajně v jednom nebo více domech. Zabili ji a pohřbili na neznámém místě. Tělo nalezl v roce 2003 náhodný kolemjdoucí na pláži Shelling Hill, nedaleko města Carlingford v hrabství Louth. Podle policie zemřela na střelné zranění hlavy.
Jean McConvillová byla jednou z šestnácti „Severoirských zmizelých“, kteří byli uneseni a v tajnosti pohřbeni během nábožensko-politického konfliktu v Severním Irsku. Irští nacionalisté a republikáni chtěli připojit Severní Irsko k Irské republice, proti tomu se stavěli protestanští a probritští unionisté. V roce 1999 byla založena nezávislá komise na základě dohody mezi britskou a irskou vládou, aby odhalila, kde jsou ostatky „Severoirských zmizelých“. Nalezeno bylo prozatím pouze devět z nich.
Bylo zatčení Adamse politicky motivováno?
Adamsův stranický kolega Alex Maskey odsoudil načasování zatčení, které se uskutečnilo pouhé tři týdny před evropskými a komunálními volbami. Předseda Demokratické unionistické strany Peter Robinson k případu řekl: „Zatčení posiluje náš politický proces v Severním Irsku. Lidé budou vědět, že nikdo nestojí nad zákonem.“ Ministerský předseda David Cameron o případu diskutoval 1. května s představiteli politických stran Sinn Féin a DUP a zdůraznil, že do vyšetřování nikdo nebude politicky zasahovat.
Bývalý sekretář pro Severní Irsko Peter Hain popsal zatčení Adamse jako „důležitý milník severoirské politiky“. K případu dále dodal pro Radio Ulster: „Hledali jsme pravdu o ‚Severoirských zmizelých‘ v období let 2006 až 2007 a Gerry Adams spolupracoval se mnou i s policií Severního Irska.“ Adams stojí 31 let v čele strany Sinn Féin, která je druhou největší v Severním Irsku. Byla politickou odnoží IRA. Členství v této organizaci však Adams popírá. Zamlada byl republikánským politickým aktivistou, stejně jako jeho rodiče. Účastnil se také rozhovorů mezi Prozatímní IRA a britskou vládou.