Právnická škola miliardáře Kurky přišla na Slovensku o akreditaci

Tlak advokátské komory

Právnická škola miliardáře Kurky přišla na Slovensku o akreditaciNOVÉ 1
Domov
Tomáš Pergler
Sdílet:

Soukromá Panevropská vysoká škola (PEVŠ), která sídlí v Bratislavě a má pobočky také v Česku, nesmí přijímat nové studenty na svoji právnickou fakultu. Slovenský ministr školství Juraj Draxler v úterý pozastavil škole pravomoc k udělování bakalářského a magisterského titulu.

Zastavení akreditace vyvolal hlavně tlak České advokátní komory, která odmítala přijímat absolventy PEVŠ mezi koncipienty a nechtěla je připouštět k advokátským zkouškám. Předsedou správní rady školy je ostravský miliardář Miroslav Kurka, spolumajitel a šéf holdingu Prosperita.

Slovenská akreditační komise podle ministerstva zjistila, že fakulta poskytovala studijní programy na místech, na které se nevztahovala akreditace a pozměnila obsah studijního programu. „Pokud škola situaci napraví, může teoreticky ještě v létě obnovit přijímací zkoušky a začít semestr ve standardním režimu. Přijímání studentů by však v této chvíli bylo protizákonné,“ oznámilo ministerstvo.

Pozastavení akreditace se týká denního i externího studia. Studenti, kteří byli přijati před zastavením akreditace, mohou studium řádně dokončit.

PEVŠ nabízí výuku práva kromě Bratislavy také v takzvaných konzultačních střediscích v Praze, Brně, Ostravě a Žilině. České advokátní komoře vadilo, že se na těchto pobočkách vyučuje české, nikoli slovenské právo. „Nechceme studentům vytvářet překážky v uplatnění, ale u některých škol máme pochybnosti o kvalitě výuky. Vadí nám také, že pobočky nemají akreditaci k výuce českého práva,“ zdůraznila už dříve mluvčí komory Iva Chaloupková.

Vedení školy v reakci uvedlo, že už požadovaná opatření přijalo a požádalo o obnovení akreditace, aby mohla přijmout studenty do prvního ročníku ještě v akademickém roce 2015/2016. Jaká opatření přijala, ale škola neupřesnila. Podle informací deníku ECHO24.cz ze slovenského ministerstva školství bude muset PEVŠ výuku na českých pobočkách výrazně omezit.

Škola začínala v roce 2004 s názvem Bratislavská vysoká škola práva. Studenty lákala zejména na možnost externího studia práva, roční školné začínalo na částce v přepočtu kolem 50 tisíc korun. Nejznámější tváří školy je bývalý slovenský premiér a křesťanskodemokratický politik Ján Čarnogurský, který PEVŠ založil se dvěma ruskými podnikateli.

Postupně škola k právům přidala také fakulty ekonomie, informatiky, masmédií a psychologie. V posledních letech se ale dostala do finančních problémů. Ty nakonec na konci loňského roku vedly k majetkovému vstupu rodiny Kurkových, do jejichž holdingu v Česku patří tři desítky podniků, například výrobce pracovních oděvů Tradetex.

Čtěte také: Studenti turboškoly UJAK hrozí žalobami. Lžou o nás, tvrdí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz