Měl přednášet Thajcům o demokracii, ti ho na čínský pokyn zajali a poslali zpět
ZÁSAH PROTI ŠÍŘENÍ DEMOKRACIE
Čínský aktivista a symbol boje za svobodu Joshua Wong měl přednášet v Thajsku o svém boji za demokracii, místní policie ho ale ještě na letišti zadržela a téměř na 12 hodin věznila v cele. Stalo se tak na žádost čínských úřadů, uvádí Nové demokratické hnutí, nejvýznamnější thajská skupina studentských aktivistů, které ve spojitosti s incidentem citují zpravodajské weby jako The Guardian nebo CNN. Student byl poté odeslán zpět do Číny.
Wong po návratu do Hongkongu obvinil Thajsko z politického útlaku. Guardian píše, že měl Peking požádat o umístění Wonga na thajský black list cestujících.
Devatenáctiletý Wong popisoval situaci novinářům: „Skoro 12 hodin jsem byl sám vězněn v cele. Když jsem požádal o uvedení důvodů mého zadržení, prostě mi řekli, že mi žádná vysvětlení nepodají. Prý jsem byl umístěn na black list.“
Wong dále řekl, že jeho žádosti o kontaktování právníka nebo alespoň ujištění rodiny, že dorazil do Bangkoku, byly také zamítnuty.
BREAKING: Thai security officials say Hong Kong dissident Joshua Wong has been sent back after being barred entry.
— The Associated Press (@AP) 5. října 2016
Wongova politická strana Demosisto, která mj. usiluje o sebeurčení Hongkongu, uvedla na svém facebookovém profilu, že byl Wong pozván do Bangkoku, aby uspořádal přednášku na půdě městské univerzity o jeho boji za demokracii.
V publikované zprávě se také píše, že jakmile Wong přiletěl do Bangkoku, byl zadržen policií na letišti Suvarnabhumi. Uvedl to thajský student Netiwit Chotipatpaisal, který se měl s Wongem na letišti setkat.
„Podle něho obdržely thajské úřady dopis od čínské vlády, který řešil Wongovu návštěvu v Thajsku. Studentova žádost vidět se s Wongem, který byl v cele zadržení, byl odmítnut,“ píše se ve facebookovém postu.
„Demosisto se ostře vyhrazuje proti bezdůvodnému omezování Wongovi svobody a právo na vstup do země thajskou vládou. Žádáme jeho okamžité propuštění,“ stojí také v prohlášení.
Zástupci imigračního úřadu na letišti potvrdili agentuře Reuters, že bylo Wongovi zamezeno ve vstupu do Thajska. Čínský ministr zahraničí v krátkém oznámení informoval, že ví o Wongově zadržení, neuvedl však, jestli Čína žádala Thajce o jeho zadržení. Mluvčí thajského ministerstva zahraničí řekl, že vláda nezabraňuje ve vyjadřování osobních názorů na politickou situaci v zemi. Ministerstvo v prohlášení dodalo, že rozhodnutí zadržet Wonga zahrnovalo „různé faktory“.
Vedoucí zástupce Wongovy politické strany Agnes Chow řekl: „Věříme, že čínská vláda používá veškerých prostředků k tomu, aby nás zastavila v šíření demokratických myšlenek z Hongkongu do ostatních zemí. Boj za demokracii nevzdáme, stejně tak jako boj proti čínské vládě, která nerespektuje lidská práva.“
Wong studuje na Hongkongské univerzitě, je jedním z vůdců hongkongských protestů za demokracii. V září 2014 byl kvůli své aktivistické činnosti zadržen policií a dva dny zadržován. Hájí nenásilnou formu odporu, svou politickou stranu Demosisto založil v dubnu tohoto roku.