Hudební revoluce na Slovensku: každá pátá píseň musí být domácí

KVÓTY NA SLOVENSKOU HUDBU

Hudební revoluce na Slovensku: každá pátá píseň musí být domácíNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na Slovensku od pátku platí kontroverzní zákon, který rozhlasovým stanicím stanoví pevné kvóty na hraní domácí hudby. Provozovatelé rádií tak budou muset pro slovenskou hudbu vyhradit minimálně 20 % vysílacího času. U veřejnoprávního rozhlasu je stanovená kvóta dokonce ještě vyšší. Proti nařízení se však v zemi ozývají silně kritické hlasy a celkem 16 stanic požádalo o vyjmutí z povinných kvót.

Slovenské rádiové stanice totiž od pátku musí pro slovenskou hudbu vyhradit minimálně 20 % vysílacího času. Od roku 2017 se kvóta zvýší na 25 %. Ještě tvrdší podmínky platí pro veřejnoprávní rozhlas, který musí do playlistů zařadit nejméně 35 % domácí produkce. A aby toho nebylo málo, alespoň jedna pětina povinně odvysílaných slovenských písní musí být mladší pěti let. Kvóty se týkají vysílacího času mezi šestou hodinou ranní a půlnocí.

Bez zajímavosti ale nejsou ani kritéria, které musí píseň splňovat, aby mohla být označena jako slovenská. Za slovenské hudební dílo je totiž považována nejen píseň ve slovenštině, ale také produkce, jejíž alespoň jeden autor hudby nebo textu má nebo měl trvalý pobyt na Slovensku.

Proti novému zákonu, který prosadila vláda Roberta Fica, se ovšem v zemi pod Tatrami zvedají silně kritické hlasy. Například veřejnoprávní RTVS, která na Slovensku provozuje kromě dvou televizních kanálů také 11 rozhlasových stanic, ve čtvrtek informovala, že požádala o výjimku pro čtyři kanály. U dvou stanic chce získat výjimku na celkový podíl slovenské hudby a u dalších dvou rozhlasových kanálů by chtěla dosáhnout zrušení povinnosti ohledně podílu nové domácí produkce ve vysílání.

Již dříve o výjimku požádala i soukromá rádia, dohromady včetně veřejnoprávního rozhlasu jde o 16 rozhlasových stanic. Výjimku může udělit takzvaná licenční rada, která v zemi dohlíží na vysílání televizních a rozhlasových stanic. Nejbližší zasedání rady je naplánováno na první polovinu dubna.

Soukromé rozhlasové stanice stanovení limitů už dříve kritizovaly a označily je za zásah do podnikání. Tvrdily, že kvóty jsou na možnosti slovenské hudební scény nastaveny moc vysoko.

‚Hrajeme pouze slovensky‘

Například Rádio Europa 2, pětka na trhu, v první den platnosti nových limitů na protest vysílá od rána až do půlnoci pouze slovenské skladby. „Od dubna máme zákonnou povinnost hrát více slovenské hudby. V objemu požadovaném zákonem nejsme schopni hrát ji tak, aby to zásadně nepoškodilo náš formát,“ uvedl programový a marketingový ředitel rádia Dušan Vančo.

Limity budou platit na hlavní vysílací čas, a to od šesté hodiny ranní do půlnoci. Rádia tak nebudou moci obcházet zákon vysíláním slovenských písniček v noci.

Stanovení kvót, které některým kritikům připomněly předlistopadové poměry, dlouhodobě prosazovali slovenští muzikanti. Ti si stěžovali, že rádia hrají příliš málo jejich hudby a namísto toho upřednostňují zahraniční produkci. Pro kvóty byl například známý slovenský zpěvák a lídr kapely Elán Jožo Ráž. Vyšší podíl slovenské produkce v rozhlasovém vysílání zvýší příjmy slovenských hudebníků, kteří za odvysílaní písně dostávají peníze.

Čtěte také: Polský Sejm schválil spornou novelu zákona o rozhlasu a televizi

Zemřel hlasatel Fišer. V srpnu 1968 oznámil v rozhlase okupaci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články