Kdo ve světě nejvíc zbrojí? Rusko předstihla Saúdská Arábie
Nejvíce zbrojí USA a Čína
Celosvětové výdaje na zbrojení dosáhly v roce 2015 na hranici 1,7 bilionu dolarů. Nejvíce veřejných peněz investují do armády Spojené státy americké, za nimi se umístila Čína. Třetí místo obsadila poněkud překvapivě Saúdská Arábie, která tak odsunula na čtvrtou pozici Rusko. Analýzu Stockholmského mezinárodního mírového výzkumného institutu, přinesl deník Washington Post.
Největší sumu investují do svého zbrojení tradičně Spojené státy americké. Z celkových 1,7 bilionu dolarů se USA postaraly o více než třetinu, když na zbrojení vydaly 596 miliard. Druhá Čína naproti tomu utratila 215 miliard. Třetí místo obsadila Saúdská Arábie, která s 87 miliardami předstihla Rusko.
Za zvýšenými výdaji na zbrojení u Arabů stojí zejména nákladná válka, kterou tato země vede už rok v sousedním Jemenu. Poptávku po zbraních navíc podpořili i nízké ceny ropy v minulém roce.
„Saúdská Arábie předstihla Rusko a stala se tak třetím nejvíce zbrojícím státem na světě, díky padajícímu kurzu rublu na celosvětových finančních trzích,“ píše se ve zprávě institutu.
Na dalších místech v žebříčku se umístila postupně Velká Británie, Indie a Francie. Všechny tyto země investovaly přibližně 50 miliard. O dalších deset miliard méně pak vydalo na zbrojení Japonsko, Německo a Jižní Korea.
Světový trh se zbraněmi zaznamenal v roce 2015 celkový nárůst oproti předchozímu zhruba o procento. Nahoru ho táhne zejména vysoká poptávka po zbraních u asijských zemí. Mírný pokles naopak zaznamenala obvykle výrazně zbrojící Venezuela či Angola.
„Výdaje na zbrojení za rok 2015 ukazují rozporuplný trend. Na jedné straně podpořili stávající válečné konflikty ve světě další utrácení, na druhé straně nevíme, jak ovlivní zbrojení klesající ceny ropy. Takto nestabilní ekonomika a politická situace vytváří nejasný obraz vývoje trhu se zbraněmi v budoucnu,“ vyjádřil své obavy ředitel institutu Sam Perlo-Freeman.
Stockholmský mezinárodní mírový výzkumný institut je nezávislá organizace, jejíž cílem je dlouhodobé monitorování válečných konfliktů, zbrojení a výdajů na armádu. Od roku 1966 poskytuje veřejnosti svá zjištění formou veřejně dostupných dokumentů.