Panika v Bruselu. Juncker ale utěšuje: brexit není smrtelné nebezpečí

před brexitem varuje i cenrální banka

Panika v Bruselu. Juncker ale utěšuje: brexit není smrtelné nebezpečíNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Týden zbývá do konání referenda o vystoupení Británie z unie a množící se průzkumy, které potvrzují převahu zastánců brexitu, vyvolávají paniku v Bruselu. Vedoucí představitelé institucí EU dnes znovu varovali před nebezpečím, které by prý představovalo případné rozhodnutí Britů opustit osmadvacítku. Šéf Evropské rady Donald Tusk řekl, že brexit by byl rizikem pro britské i evropské hospodářství a že jeho důsledky jsou naprosto nepředvídatelné. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zase na ekonomickém fóru v Petrohradu uvedl, že v případě vystoupení Británie z EU se dá čekat období velké nejistoty. Před dopady brexitu varuje i guvernér britské centrální banky.

„Nemám pochyb o tom, že přímé důsledky brexitu by byly skutečně nebezpečné pro naše hospodářství, pro Británii i pro zbytek Evropy,“ řekl Tusk, který dnes ve Finsku jednal s tamním premiérem Juhou Sipiläem. „Politické a geopolitické důsledky jsou naprosto nepředvídatelné,“ dodal šéf Evropské rady.

Podle Tuska je navíc vzhledem k blížícímu se referendu v Británii stále složitější zůstat optimistou, protože výsledky průzkumů veřejného mínění v poslední době mírně favorizují zastánce vystoupení z EU. „Je to 50 na 50, možné je úplně všechno,“ řekl.

Také Juncker míní, že hlasování pro brexit by v Evropě odstartovalo období velké nejistoty. Podle něj ale případný odchod Británie z EU nepředstavuje „smrtelné nebezpečí“.

Čtěte také: Kvůli brexitu postřelili a pobodali poslankyni. Zemřela v nemocnici

Varování z centrální banky

Jestliže se britští občané v nadcházejícím referendu rozhodnou pro brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, mohlo by to poškodit světovou ekonomiku. Uvedla to dnes britská centrální banka. Podle ní je také čím dál pravděpodobnější, že v případě brexitu bude dál klesat britská libra, možná i velmi výrazně. Guvernér banky Mark Carney již mezitím reagoval na kritiku, že činí zbytečná varování před ekonomickými riziky brexitu.

Zápis z nejnovějšího zasedání měnového výboru banky rovněž zopakoval, že výsledek historického referenda představuje největší bezprostřední hrozbu pro britské, ale možná i pro světové finanční trhy.

„Hlasování pro vystoupení z EU by mohlo zásadně změnit vyhlídky produkce (ekonomiky) a inflace, a tudíž i vhodné nastavení měnové politiky. Domácnosti by mohly odkládat výdaje a firmy investice, což by snížilo poptávku po pracovní síle a způsobilo růst nezaměstnanosti,“ uvedla rovněž centrální banka v dnes zveřejněném zápisu.

Guvernér Carney mezitím dnes reagoval na kritiku ze strany stoupenců odchodu z EU, kteří jej viní z podpory členství Británie v EU. Britský konzervativní poslanec a šéf kampaně Vote Leave za odchod Británie z EU Bernard Jenkin šéfovi centrální banky napsal, že neudělal dobře, když před několika týdny prohlásil, že odchod Británie z EU by způsobil hospodářský šok. V dopise pak také Carneyho upozornil na pravidla, která mu v době blížícího se referenda zakazují činit „jakákoli veřejná prohlášení“ nebo jiné kroky, které by bylo možné vykládat tak, že guvernér straní některému z táborů.

Carney v dnes zveřejněné písemné odpovědi s datem 14. června napsal, že pokud jde o referendum, on sám svůj osobní názor veřejně nevyjádřil. Centrální banka má podle něj povinnost podávat parlamentu i veřejnosti zprávy o tom, jak na základě důkazů posuzuje situaci. Jenkinův dopis je podle guvernéra ukázkou „hlubokého nepochopení nezávislosti centrální banky“.

S podobným varováním jako centrální banka, totiž že britská ekonomika by se v případě brexitu mohla propadnout do recese a libra prudce klesnout, přišlo i ministerstvo financí.

Bývalí lídři britských konzervativců Michael Howard a Iain Duncan Smith a bývalí ministři financí Nigel Lawson a Norman Lamont, kteří jsou pro brexit, dnes ale uvedli, že obě tyto instituce během kampaně před referendem nedokázaly přijít s vyváženou analýzou.

Podle příznivců Británie mimo EU žádná z institucí nevzala v potaz pozitiva, která by podle nich brexit mohl přinést. Británie by se v takovém případě zbavila zátěže tíživé unijní regulace a mohla by vytvářet vlastní obchodní vztahy, tvrdí také.

Čtěte také: Týden před Dnem D: Další průzkumy ukázaly vedení příznivců brexitu 

Průvodce pro přežití po brexitu. ‚Nebuďme poraženečtí, jsme Britové‘

Proč Brexit? Obyčejní Britové toho mají dost

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články