Holky nesmí hrát volejbal, místo laboratoří jim nutí modlitebny

Turecké školy se bojí islamizace

Holky nesmí hrát volejbal, místo laboratoří jim nutí modlitebnyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Stovky tureckých škol protestují proti hrozbě islamizace ve vzdělání, bojí se, že bude ohrožena sekularizace ve školství. Dívkám nejsou povoleny určité sporty, šetří se na kulturních a vzdělávacích aktivitách, ve školách se budují modlitebny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však krok studentů považuje za provokaci, píše BBC.

Debatu o islamizaci školství vzbudila skupina studentů z prestižní istanbulské střední školy, která se během předávání maturitních vysvědčení otočila zády ke svému řediteli. Studenti ho obvinili z toho, že příliš podléhá tureckým úřadům a nebojuje za jejich práva. Studenti z ostatních škol se k nim začali přidávat.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to však považuje za provokaci a bojí se, že by protesty studentů mohly být opakováním demonstrace v parku Gezi v roce 2013. Tehdy vláda proti protestujícím brutálně zakročila, nepokoje se pak rozšířily z Istanbulu do dalších tureckých měst. „Jsou tu určité skupiny, které se nepoučily z minulosti a snaží se nyní provokovat univerzity a střední školy,“ řekl Erdogan.

Studentům se nelíbí, že jim vláda zasahuje do aktivit. „Řekli nám, že země prochází těžkými časy, takže na naší škole nesmíme organizovat koncerty. Ale vláda pak zorganizuje festival při příležitosti výročí dobytí Istanbulu. Tak proč nám zakazujete naše aktivity? Proč ten dvojí metr?“ ptá se jeden maturant z istanbulské střední školy.

Více než 370 škol již podepsalo prohlášení Unie studentů středních škol, kde odmítají šíření fundamentalismu ve vzdělávacích institucích. „Nedovolují dívkám hrát volejbal kvůli šortkám,“ píše se v prohlášení.

„Zakazují nám literární a básnické spolky. Ve školách jsou modlitebny místo laboratoří. Naše protesty jsou výsledkem těchto útlaků,“ řekl Bora Celik z Unie studentů. Celik upozorňuje na kroky, které vláda koná proti sekulárnímu školství a smíšené výuce. Studenty podpořil i šéf opozice, který se bojí, že se vzdělání stane dalším politickým tématem, které bude rozdělovat společnost.

Náboženské školy

Některým školám hrozí přeměna na tzv. Imam-Hatip, což je náboženská škola, kde jsou dívky a chlapci odděleni a vyučuje se zde sunnitský islám a náboženské praktiky. Proti tomu protestují studenti a jejich rodiče z istanbulské střední školy Ismail Tarman, která se právě má přeměnit na náboženskou školu.

„Přiběhl jsem hned, jak jsem o těch plánech slyšel,“ říká Bengu Bozkurt, „kdybych chtěl, aby měl můj syn náboženské vzdělání, tak už ho dávno do Imam-Hatip pošlu. Já ale věřím v sekulární vzdělání.“

Maturantem jedné z Imam-Hatip je podle BBC i sám prezident Erdogan, který mluví o změně národních školních osnov. Od jeho nástupu k moci prudce roste počet těchto náboženských škol.

Čtěte také: Erdoganovi se nelíbí německá satira. Soud se šéfem Axel Springer prohrál

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články