Pražským taxikářům slíbili vyšší sazbu. Blokáda zažehnána

Strop 50 Kč za kilometr?

Pražským taxikářům slíbili vyšší sazbu. Blokáda zažehnánaAKTUALIZOVÁNO
Dnešní schůzka taxikářů na Strahově Foto: Foto: Oliver Jahn
4
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Na pražském Strahově se dnes sešli taxikáři, aby rozhodli o další blokádě dopravy v české metropoli. Zástupci taxikářů se nakonec s magistrátem dohodli a Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) od průjezdu Prahou ustoupila. Podle všeho se pracovní skupina dohodla na navýšení základní sazby na kilometr. Předtím vypukla malá roztržka kvůli projevu zástupce taxi odborů, přítomní také vypískali majitele taxislužby AAA Jiřího Kvasničku.

Předseda AKT Karel Holcman po příjezdu na Strahov přednesl výsledky jednání jak s Andrejem Babišem, tak z magistrátu, jejichž nejdůležitější výstup je právě zvýšení základní sazby na kilometr. V návaznosti na chystanou novelu zákona by k tomu mělo dojít do konce roku. Další změny, mezi které nepatří plošné zkoušky, mají vstoupit v platnost do půl roku.

„Ukázali jsme, že jsme schopní se za sebe postavit, že se jich nebojíme. Ve chvíli, kdy nesplní naše požadavky, to může být daleko horší než teď,“ řekl před taxikáři Holcman.

Ochotu zvýšit sazbu za kilometr ze současného maxima 28 Kč za kilometr mezitím naznačila i pražská primátorka Adriana Krnáčová. Podle ní by maximální cena mohla vzrůst až na 50 Kč/kilometr. Podmínkou je ale stanovení standardů, tedy mimo jiné označování taxíků.

Roztržku na Strahově vyvolal proslov Zdeňka Ponerta za taxi odbory, kdy ho pár přítomných slovně napadlo, protože si vzal slovo. „Za koho mluví?“ ptali se. Ponert kontroval tím, že i když sám jezdí na Staroměstském náměstí, zákon neporušuje, na rozdíl od těch, kteří prý například větší než 12hodinovou směnou porušují zákon.

Vášně vyvolal i příjezd majitele AAA taxislužby Jiřího Kvasničky, na kterého přítomní pokřikovali a pískali. Na otázky, proč své řidiče nutí platit vysoké částky za příslušnost k dispečinku nebo na další praktiky, jako je pokutování řidiče za neuposlechnutí, Kvasnička odpovědět nechtěl.

Ponert pak na místě rozdával přihlášky do vznikající České komory řidičů taxislužby. Podle něj se většina taxikářů bojí vstoupit do taxikářské komory, protože jsou vázáni smlouvami s dispečinky. Všeobecný souhlas naopak mezi taxikáři na Strahově panoval na téma alternativních služeb jako je Uber, které většina odsoudila jako černou praktiku.

Zástupci taxikářské asociace se předtím dopoledne sešli s ministrem financí Andrejem Babišem, který některé jejich připomínky vyslyšel. S Babišem budou taxikáři dál jednat, mají mu do deseti dnů dodat podklady.

Na schůzi byl kromě zástupců dispečinků, taxikářů a magistrátu včetně primátorky Adriany Krnáčové také novinář Janek Rubeš. Jeho pořad Praha vs. prachy na internetové televizi Stream.cz se neutěšenou situací v pražské taxislužbě zaobírá již delší dobu. Podle něj si na schůzi na magistrátu Karel Holcman z AKT stěžoval na praktiky napomáhající řidičům z alternativních služeb jako jsou Uber nebo WunderCar. V tom podle Holcmana panuje shoda mezi asociací i Babišem.

„Každopádně pan ministr pochopil, že taxislužba není jen o penězích, ale i o dalších aspektech, které je třeba řešit,“ řekl Holcman po jednání s Babišem. Podle něj zároveň Babišovi vysvětlili, že magistrátní pracovní skupiny problém nevyřeší. Praha zřídila hned dvě – jedna dnes jedná o zkouškách řidičů taxislužby z místopisu a jazyka, druhá má na starosti stanovení standardů kvality taxislužeb.

Po červencovém protestu a následné schůzce se zástupci AKT ale Praha od plošného přezkoušení ustoupila. Taxikáři požadují stanovení minimální ceny, město do podnikatelského prostřední ale takto zasahovat nechce. Negativně se k tomu vyjádřilo i ministerstvo financí.

Taxikáři protestovali už v červenci, tehdy Prahou v průvodu, který také svolala asociace, projeli městem a způsobili komplikace v dopravě. Dnešní protest je svolaný na Strahov, odkud chtějí řidiči jet na magistrálu.

Podle podkladů pro radu je v Praze 2000 aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů. Maximální částka za kilometr stanovená městskou vyhláškou je 28 korun. Praha připravila svou novelu silničního zákona, kterou už schválila rada. Musí ještě projít zastupitelstvem, poté ji hlavní město předloží parlamentu.

Čtěte také: ‚Krnáčová není fér. Jedná s dispečinky, taxikáře opomíjí‘

Kontroly taxikářů? Namátkově, v noci a s úředníkem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články