Tchajwanská prezidentka Prahu nezajímá, ČR upřednostňuje Čínu

TCHAJWANSKÉ INVESTICE V ČR

Tchajwanská prezidentka Prahu nezajímá, ČR upřednostňuje ČínuNOVÉ
Vondra a spol. Foto: FOTO: Echo24
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Ačkoliv je Tchaj-wan podle studie ministerstva zahraničí z roku 2016 po Japonsku druhou nejvíce investující asijskou zemí v České republice, na inauguraci nové prezidentky Cchaj Jing-wen z české vlády nepřijel nikdo. Česká republika totiž Tchaj-wan oficiálně neuznává, což stvrdila i ve smlouvě o partnerství mezi Prahou a Pekingem. Tu v únoru podepsala primátorka Adriana Krnáčová (ANO) během velmi diskutované návštěvy čínského prezidenta v Praze. Slavnostního uvedení historicky první tchajwanské prezidentky do úřadu se z České republiky zúčastnila jen europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) a Alexandr Vondra, bývalý ministr obrany a dnes řadový člen ODS.

Prezidentka Cchaj Jing-wen byla do své funkce slavnostně uvedena 20. května 2016. Tento akt se na české politické scéně setkal jen s velmi malou pozorností. V delegaci Evropského parlamentu se ho zúčastnila Šojdrová, Česko pak neoficiálně reprezentoval ještě Vondra a vedoucí české Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-pej Václav Jílek. Na inauguraci přijeli také představitelé slovenské politické scény, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová a vedoucí slovenské kanceláře v Tchaj-peji a syn exprezidenta Kováče, Michal Kováč ml.

Smlouva Praha-Peking

Praha podepsala sesterskou smlouvu s Pekingem v březnu 2016 během návštěvy čínského prezidenta v ČR. V jejím rámci rovněž schválili uznání jednotné Číny, tedy že Tchaj-wan je součástí Číny, což kritizoval například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek či zastupitelé opozice a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Vadil jim zejména souhlas s jednotnou politikou Číny. Proti podpisu této smlouvy se tvrdě vystoupilo i tchajwanské ministerstvo zahraničí, podle něhož tato dohoda mezi oběma metropolemi poškozuje svébytné postavení Tchaj-wanu.

Tchajwanské x čínské investice v ČR

Tchaj-wan je podle informací ministerstva zahraničí co do objemu investic nejvýznamnějším asijským investorem v ČR hned za Japonskem a Jižní Koreou, zároveň je druhým nejčastějším investorem v ČR. Mezi léty 1993 a 2015 investovaly v ČR tchajwanské společnosti více než 13 miliard korun a vytvořily přes 20 tisíc pracovních míst. Již od roku 2000 je bezesporu nejvýznamnějším tchajwanským investorem v ČR firma Foxconn, která do roku 2018 plánuje v České republice investovat 2,5 miliardy korun. K dnešnímu dni v závodech v Pardubicích a Kutné hoře zaměstnává kolem 5000 lidí.

Pozornost je však po poslední návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR věnována především čínským přímým investicím, které podle ministerstva zahraničí v Česku dosahovaly koncem roku 2013 necelé 1 miliardy Kč, což představovalo méně než desetinu procenta z celkového stavu přímých investic v tuzemsku a pouhý zlomek stavu dvou nejaktivnějších investorů asijského kontinentu – Japonska a Jižní Koreje. V roce 2015 se objem čínských peněz v tuzemských podnicích podle informací ČT meziročně zvýšil o 110 procent na víc než pět miliard a osm set milionů korun. Po březnové návštěvě prezident pověsil na webové stránky Pražského hradu seznam projektů, které by podle něj měly v příštích třech letech přinést 10,7 miliardy eur, tedy nějakých 270 miliard korun. Kritici však hovoří o tom, že jde spíše o neurčité přísliby, než opravdové investice.

Ministerstvo zahraničí si spolupráci s Tchaj-wanem velmi pochvaluje. Na svých stránkách dokonce uvádí, že pro Českou republiku je tato země v regionu východní Asie důležitým obchodním partnerem zejména v oblasti strojírenství, uměleckého skla, kosmetiky či hraček a potravin. Ministr zahraničí ani žádný zástupce ministerstva však na inauguraci první ženy v čele Tchaj-wanu nebyl.

Tchaj-wan na cestě vstřícnosti s Čínou

Nová tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v inauguračním projevu vyzvala ke vstřícnému dialogu s Čínou, zároveň ale prohlásila, že bude střežit suverenitu a území ostrova. Rovněž nezmínila, že Tchaj-wan je součástí Číny, což Peking zřejmě popudí. Spojené státy již oznámily, že se na spolupráci s Cchaj těší.

Cchaj, která je první ženou v čele Tchaj-wanu, přislíbila zodpovědný přístup ve vztazích s Pekingem a stabilitu, uvedla agentura Reuters. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil samostatnost.

Čtěte více: Číňané podepsali v Česku třicet dohod. Jednu i o Zemanově koridoru

Čínská CEFC údajně chystá investice do Penty

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články