V Evropě je 90 sebevražedných teroristů, tvrdí francouzská policie
Terorismus v Evropě
Celkem 90 teroristů připravených k sebevražedným atentátům chodí Evropou. Tvrdí to zpráva francouzské policie, kterou získaly The New York Times. Z množství zabavených materiálů ve Francii i Belgii získala policie informace o kódování zpráv teroristů, technice výroby výbušnin i pozadí útoků v Paříži.
Francouzská policie sepsala 55stránkovou zprávu o terorismu v EU ve spojitosti s pařížskými útoky a přišla s alarmujícími informacemi. Okolnostem útoků z 13. listopadu v Paříži a pravděpodobně i těch nejnovějších z Bruselu předcházela důkladná příprava teroristů, kteří kromě jiného přivezli výrobce bomb ze Sýrie a spolupracovali i s nejlepšími padělateli dokumentů.
Po útocích v Paříži z 13. listopadu, kde teroristé zabili 133 lidí, policie pátrala po dalších komplicích. Francouzská policie přišla na to, že jeden ze strůjců útoků Abdelhamid Abaaoud potkal svou sestřenici Hasnu Aitboulahcenovou a nejmenovaného kamaráda 15. listopadu kdesi v houštinách u dálnice mezi Paříží a Bruselem.
Abaaoud jim vyprávěl, jak se přimíchal do proudu migrantů, kteří skrze Středomoří putují do Evropy. Podle něj byl mezi 90 teroristy, kteří se do Evropy dostali a kteří se usídlili na francouzském venkově. Spolustrůjce útoků, který byl 18. listopadu zastřelen při domovní prohlídce, strávil čtyři dny skrytý v přírodě.
„Abaaoud se otevřeně prezentoval jako šéf těchto 90 čekajících kamikadze a řekl, že jel přímo do Francie, aby se vyhnul selhání, které v minulosti zažil,“ citují The New York Times prohlášení teroristovy spojky.
Už tehdy sliboval Abaaoud, že on a další teroristé plánují v útocích pokračovat. Aitboulahcenová svému bratranci zakoupila nové oblečení a po dobu jeho skrývání mu nosila jídlo. Podle zprávy francouzské policie Abaaoudova sestřenice kupovala zásoby za 5000 euro, které ji skrze Western Union poslali teroristé z Islámského státu. Abdelhamid Abaaoud byl spojencem teroristy Salaha Abdeslama, kterého na konci března zatkla belgická policie.
Měnění telefonů, podomácku vyrobené bomby i kódovací software
Ve zprávě určené francouzskému ministerstvu vnitra je dále popsáno, jak teroristé komunikují a organizují své operace v Evropě. Například použité bomby byly všechny sestrojeny z každodenních materiálů, jako je bělidlo nebo lak na nehty – pravděpodobně aby jejich nákup nevzbudil podezření. Jejich konstrukce ale byla efektivní a smrtící.
Teroristé své akce mohli nerušeně vykonávat i kvůli pohybu mezi státy Evropy, absence hraničních kontrol tak umožnila jejich volný pohyb. Zpráva také cituje jistotu džihádistů, kteří spoléhali na neschopnost vlád spolupracovat v této oblasti na mezinárodní úrovni. Dopředu pak měli například detailní plány koncertní síně Bataclan, kde islámští radikálové povraždili 89 lidí.
V organizování teroristických činů na evropské půdě jim pomáhalo také neustálé měnění svých spíše primitivních mobilů, čímž se tak poměrně úspěšně vyhnuli sledování policií. Dle výpovědí svědků z Bataclanu používali teroristé telefony zajatých lidí pro přístup k internetu, aniž by následně byla policie schopna jejich komunikaci odhalit.
Jedna z rukojmích pro policii uvedla, že zvláštní byla i práce jednoho z teroristů na jeho notebooku. Pracoval prý v rozhraní, kde byly pouze řádky textu, bez obrázků nebo dalších běžných znaků – podobně byl v minulosti popsán kódovací software IS, který teroristé pro dorozumívání používají.