Biopalivový cirkus. Čím drezíruje své věrné principál Babiš?

Biopalivový cirkus. Čím drezíruje své věrné principál Babiš? 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Andrej Babiš ve své jízdě na vítězné politické vlně nabyl dojmu, že mu projde úplně všechno. A ono mu to prochází. Klíčová otázka zní: proč? Jsou ti, kdo mu na to skáčou a hrají v jeho manipulaci s lidmi roli statistů, zbabělí, hloupí, navedení, vydíratelní nebo zaplacení?

Ukázkovou lekcí byl zákon o podpoře biopaliv, který ve středu prošel Poslaneckou sněmovnou. Andrej Babiš si nejdřív pokračování osvobození biopaliv první generace od spotřební daně jako ministr financí sám sepsal. Pak se rozjela debata, že je jako jejich nadpoloviční producent na českém trhu v těžkém konfliktu zájmů. Prosazování se v roli užitečného idiota ujal lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka.

Hlavním argumentem, proč v osvobození biopaliv od spotřební daně pokračovat, byla obava z pokuty od Evropské komise. Bez úlevy na spotřební dani by zájem o biopaliva podstatně klesl. A Babišův Agrofert by přišel o kšeft za miliardy korun.

Především zásluhou exministra financí Miroslava Kalouska, který byl ve sněmovně zpravodajem zákona, se rozjela alespoň nějaká veřejná debata o úlevách na biopaliva. Mezitím Evropský parlament schválil ústup od těchto biopaliv první generace. Řada států už je nepodporuje vůbec. Teď nesmí v žádné zemi tvořit více než 7 procent z celkových 10 procent obnovitelných zdrojů v dopravě.

Evropská komise původně prosazovala ještě podstatně drastičtější omezení. Jenže lobbisté v parlamentu v Bruselu nakonec uhráli plichtu na těch sedmi procentech. Evropská komise už dost konzistentně zastává názor, že biopaliva první generace (to jsou ta, co dělá Agrofert) škodí životnímu prostředí a zdražují potraviny.

Vláda ale dál manipulativně přesvědčuje, že když nebudeme v úlevě pokračovat, hrozí nám z Bruselu pokuta. Kdo má alespoň základní ponětí, co se v Evropské unii kolem biopaliv děje, ví, že je to úplný nesmysl. Nikdo nebude členské zemi dávat pokutu za to, že dobrovolně ustupuje od něčeho, co sama Evropská unie v rámci oficiální doktríny omezuje. Čistě teoreticky nám naopak může hrozit pokuta za prodloužení podpory.

Před čtrnácti dny Andrej Babiš prohlásil, že už „nechce poslouchat Kalouskovy lži“ a že jeho poslanci budou aktivně hlasovat proti podpoře biopaliv. Poslanec ANO Karel Rais za tímto účelem opsal pozměňovací návrh Miroslava Kalouska, aby se babišovci nemuseli cítit trapně, že hlasují pro nápad svého politického soka. Předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek se dušoval, že všichni poslanci ANO budou na plénu hlasovat proti prodloužení podpory biopaliv.

Ve středu došlo na věc. Pro Raisův návrh na ukončení podpory hlasoval on sám plus jeho dva přítomní kolegové z ANO. Všichni ostatní zvedli ruku pro pokračování daňových úlev. Proti byli z vládní koalice ještě dva sociální demokraté a lidovecký předseda evropského výboru Ondřej Benešík (Asi na rozdíl od ostatních tuší, jak se věci s podporou biopaliv v Bruselu skutečně mají. Škoda, že to neuměl vysvětlit svým stranickým kolegům v čele s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou).

Jaroslav Faltýnek bohorovně prohlásil, že jeho poslanci změnili názor, protože chtěli táhnout za jeden provaz s koaličními sociálními demokraty a lidovci. Andrej Babiš opakuje, že má konflikt zájmů a svým poslancům jednoznačně doporučil, aby hlasovali proti pokračování podpory. Jenže oni mají vlastní mozky. Já s nimi nic nezmůžu. Já jsem strejda z Průhonic a nemám nad nimi žádnou moc. Jen na tom zkrátka vydělám pár miliard.

Problém není Babiš. Problém jsou ti, kdo mu takovou manipulaci a pohrdání lidmi vědomě nebo podvědomě dovolí. Političtí partneři i voliči. Je to drsné, ale nabízí se jen pět vysvětlení. Jsou zbabělí, hloupí, navedení, zaplacení nebo vydíratelní?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz