Kdo unesl prezidentova syna? Mečiarova amnestie znovu ožila
únos stále hýbe slovenskem
Slovenskem i po dvou dekádách hýbe únos syna tehdejší prezidenta Michala Kováče. Do kin právě vstoupil slovenský film Únos, který byl natočen na motivy této události. Diskuze o filmu vyvolala takové reakce, že slovenský premiér Robert Fico navrhl, aby stát umožnil ústavnímu soudu zvážit, zda zruší amnestie udělené Vladimírem Mečiarem pachatelům únosu.
Fico to uvedl ve videu na svém facebookovém profilu. Vyjadřuje v něm jasný názor na amnestie z roku 1998, které pachatelům únosu udělil tehdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar, jenž v té době zastával část prezidentských pravomocí. „Jednoduše nechci, abychom nemorálnosti a nespravedlnosti, a tyto amnestie jsou nemorální, řešili nějakým právním paskvilem,“ říká Fico ve videu. Dříve ovšem prohlásil, že amnestie jsou „z právního hlediska nezrušitelné“.
Michal Kováč mladší, syn tehdejšího prezidenta Michala Kováče, byl unesen 31. srpna v roce 1995. Kováč mladší byl unesen do rakouského Hainburgu. Zde ho pak po telefonátu důstojníka Slovenské informační služby (SIS) Jána Takáče našla rakouská policie v kufru auta zbitého a opilého.
Z únosu byla podezřelá SIS pod vedením Ivana Lexy. Spekulovalo se i o zapojení premiéra Vladimíra Mečiara. Pravděpodobným cílem bylo přimět k rezignaci na prezidentský post Michala Kováče, se kterým měl Mečiar vleklé spory. Kováč ovšem vydržel až do konce svého funkčního období. Po něm nastalo na Slovensku dlouhé období bez zvoleného prezidenta, kdy prezidentské funkce zastávali Vladimír Mečiar a pozdější slovenský prezident Ivan Gašparovič. Mečiar v této době vyhlásil amnestii pachatelům únosu, za což se na něj snesla mohutná kritika z řad opozice, ale i EU.
V této době byl zavražděn jeden ze svědků celého případu Róbert Remiáš. Ten zemřel při výbuchu svého auta, na kterém se později našly stopy výbušniny. Z vraždy byl mimo jiné obviněn právě šéf SIS Ivan Lexa, ale později byl zproštěn obvinění. Vražda zůstává dodnes nevyřešena.