‚Řezník z Damašku? Asad působí jako milý, zakřiknutý člověk‘

Jak vznikal rozhovor s Asadem

‚Řezník z Damašku? Asad působí jako milý, zakřiknutý člověk‘NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Syrský prezident Bašár Asad, který je demokratickými státy označován za diktátora zodpovědného za řadu válečných zločinů, působí podle novináře ČT Michala Kubala spíše jako milý, zakřiknutý člověk. Podle Kubala mu rozhodně neodpovídá nálepka brutálního krvavého diktátora. Rozhovor se syrským prezidentem v České televizi sledovala řada světových médií, nejvíce přitom citovala Asadovo varování, že mezi uprchlíky přicházejí do Evropy i teroristé.

„Prezident nás vítal, byl otevřený, řekl bych až milý,“ popsal Michal Kubal pro ČT24 své dojmy ze setkání s Asadem. „Kdybych si měl vybrat z charakteristik ,řezník z Damašku‘ a ,britský oční lékař‘, tak jednoznačně zvolím druhou možnost,“ prohlásil Kubal, který od ledna stane novou tváří Událostí.

Zároveň dodal, že Asad, přestože studoval na Západě, nemá západní pohled. „Zaměňovat jeho pozice za pozice člověka, který má západní pohled, by byla zásadní chyba,“ dodal Kubal, na kterého Asad působil jako milý, spíše zakřiknutý člověk.

Čtěte také: Mírová dohoda o Sýrii v Praze? Nejdřív musíme porazit teroristy, říká Asad

Mezinárodní organizace v čele s OSN a Amnesty International přitom Asada viní z řady válečných zločinů proti lidskosti, kterých se dopustil na syrském obyvatelstvu. Občanská válka, která v zemi probíhá, si navíc vyžádala podle odhadů přibližně čtvrt milionu mrtvých. 

Kubal také hovořil o tom, jak „jednoduchá“ byla cesta k rozhovoru se syrským prezidentem. Nejdříve si Kubal myslel, že pořídit rozhovor s Asadem bude prakticky nemožné. Ale česká diplomacie má v Sýrii dobré postavení mimo jiné proto, Česko má jako jedna z mála evropských zemí v Damašku zastoupení. „Česká velvyslankyně mi zprostředkovala kontakt na lidi z prezidentské kanceláře, kteří mají na starosti výběr médií, kterým prezident poskytne rozhovor,“ uvedl Kubal.

Syrská strana chtěla podle Kubala znát předem okruh témat, ale v otázkách ho nijak nelimitovala. „Opravdu se mě zeptejte, na co chcete. Můžete mi položit jakoukoli otázku,“ řekl Kubalovi syrský prezident těsně před rozhovorem. Ten během letošního roku poskytl celkem deset rozhovorů, z toho dva pro česká média. Na začátku ledna otiskly rozhovor s Asadem Literární noviny.

Čtěte také: Jak jsem dělala rozhovor s Bašárem Asadem

Západ naše varování neposlouchal, vzkázal Asad přes českou novinářku

Česká televize také musela s Damašekem uzavřít dohadu, že výsledný sestřih bude vytvořen za přítomnosti obou stran, které posléze podepsaly prohlášení, že jde o definitivní verzi. „Obával jsem se, že některé z nepříjemných otázek, které jsem měl připravené, by ve výsledném sestřihu nemusely být. Pokud by k tomu došlo, byli jsme domluveni, že rozhovor vysílat nebudeme. Ale nedošlo k tomu, upravovaly se jen drobné detaily,“ uvedl Kubal. 

Natáčení se podle Kubala o hodinu zpozdilo kvůli delegaci od ajatolláha z Íránu. Asad se poté českému zpravodaji omlouval za zpoždění, protože jinak je prý zvyklý být „velmi přesný“. 

Čtěte také: Česká televize jako Asadova poštovní schránka

Význam českého rozhovoru s Asadem potvrzuje i fakt, že mu pozornost věnovala řada zahraničních médií. Ta se ale většinou vyhýbala hodnocení rozhovoru a soustředila se spíše na monitoring celého rozhovoru a na vybrané Asadovy výroky.

Nejvíce média citovala jeho varování ohledně teroristů, kteří do Evropy přicházejí s uprchlickou vlnou. To zdůraznila například zpravodajská agentura Reuters, americký server Bloomberg nebo australská televize ABC.

Britská BBC se naopak soustředila na část rozhovoru, ve které Asad hovořil o úspěšném vstupu Ruska do Sýrie. Asad totiž uvedl, že ruské nálety v Sýrii jsou na rozdíl od těch koaličních vedených USA úspěšné, protože Rusko spolupracuje se syrskou armádou.

Ruská agentura TASS zase upozorňovala na to, že Asad favorizuje roli České republiky v mírových dohodách, které by mohly být podepsány v Praze. „Samozřejmě, že by to bylo reálné. Syřané vám řeknou, že nemůžete mít mírovou konferenci například ve Francii, protože Francie podporuje terorismus a podporuje válku, nepodporuje mír. Takže, když jste zmínil Prahu, tahle myšlenka bude všeobecně přijímána právě kvůli vyváženým postojům vaší země,“ uvedl v rozhovoru Asad.

Celý rozhovor odvysílala Česká televize v úterý ve 20:00 v rámci v rámci speciálního pořadu k syrské válce. Přepis rozhovoru je dostupný na webu ČT24.

Čtěte také: Nebojuju s opozicí, ale s teroristy, míní Asad

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články