Británie nesmí vyjednávat o obchodu před brexitem, jinak jí hrozí pokuta
Dopady Brexitu
Velká Británie by mohla zaplatit miliony liber za to, že se pokusí vyjednat samostatné obchodní smlouvy s evropskými státy ještě předtím, než sama požádá o odchod z Evropské unie. Pokutu za toto počínání by po ní totiž u soudu zřejmě vymáhala Evropská komise, píší Sunday Times s odvoláním na dokument přímo z dílny komise.
Zpráva, kterou mají britské noviny k dispozici, hovoří o tom, že existuje „vysoké riziko“ soudního sporu Velké Británie a Evropské komise. Tato rozepře by se týkala snahy britských politiků vyjednat si výhodnější podmínky další ekonomické spolupráce se státy Evropské unie, jejíž struktury musí ostrovní země podle výsledků letošního referenda v brzké době opustit.
„Komise už argumentovala tím, že to (Brexit) znamená, že není možné zahájit vyjednávání nejen bilaterálně, ale ani u Světové obchodní organizace,“ píše se v dokumentu. Pokud se Británie nebude tímto doporučením řídit, může to vyústit až v žalobu Evropské komise, která by nutně požadovala i zaplacení milionové pokuty.
Oddělené rozhovory o další ekonomické spolupráci v Evropě by navíc nemusely napadnout pouze unijní úředníci. Podle získaných dokumentů by na stejnou žalobu měly mít právo kromě Evropské komise i jednotlivé státy EU.
Informace o možné žalobě by mohla ohrozit také vzájemná vyjednávání mezi Británií a zaoceánskými zeměmi, jako je Kanada, Austrálie či Brazílie. Ty by se totiž podle představ Evropské komise měly rovněž odehrávat až poté, co Velká Británie opustí oficiálně struktury EU.
O tom kdy a jak by měla ostrovní země začít s přípravami takzvaného brexitu přitom neexistuje shoda ani mezi britskými politiky. Zatímco současná premiérka Theresa Mayová trvá na svém úmyslu dodržet výsledky letošního referenda, které zavazuje vládu k přípravám odchodu z EU, ministr financí Philip Hammond stále doufá v to, že Británie nakonec setrvá na jednotném evropském trhu.