10-12 tisíc Kimových vojáků už cvičí na východě Ruska před vysláním do bojů na Ukrajině
VÁLKA NA UKRAJINĚ
- med,
Severní Korea vyšle 12 000 vojáků včetně "speciálních jednotek", aby se zapojili do války na Ukrajině na straně Ruska. Je to poprvé, kdy Pchjongjang nasadí do války v zahraničí tak velký počet pozemních sil, oznámila agentura Yonhap. Zprávu o vyslání vojáků uvedla dnes s odkazem na jihokorejské tajné služby. Současně dnes se stejnou zprávou přišla ukrajinská vojenská rozvědka, podle které už vojáci v Rusku jsou a to v počtu asi 11 tisíc. Ukrajinské zdroje tvrdí, že Severokorejci se připravují na válku na Ukrajině na čtyřech cvičištích v Ruské federaci. Již v létě údajně dodal severokorejský vůdce Kim Čong-un k dispozici Moskvě čtyři brigády ženistů, které mají operovat na Rusy obsazených územích.
Armáda KLDR čítá na 1,2 milionu vojáků, což ji řadí mezi největší na světě. Dosud jí však chybí bojová zkušenost.
Před faktickým zapojením izolované komunistické země do konfliktu na straně Ruska varoval před pár dny i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Více jsme o Zelenského slovech o KLDR psali ZDE
Zelenskyj naznačil, že Rusko spoléhá na severokorejské síly, aby kompenzovaly značné ztráty svých vojáků, protože mnoho mladých Rusů se snaží vyhnout odvodu.
Jihokorejská agentura uvedla, že severokorejská "mobilizace již začala". Podle agentur Reuters a AFP citovaných ČTK již 8. října KLDR vyslala lodí do ruského Vladivostoku první kontingent o síle 1500 vojáků. Jednotky obdržely ruské uniformy, ruské zbraně a falešné ruské průkazy totožnosti, napsal Reuters s odvoláním na jihokorejskou Národní zpravodajskou službu (NIS). Jižní Korea údajně při identifikaci severokorejského vojáka nasazeného pro pomoc Rusku použila technologie umělé inteligence pro rozpoznávání obličeje.
Asi 11 tisíc vojáků severokorejského režimu absolvuje nyní výcvik na východě Ruské federace, uvedl dnes šéf Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny Kyrylo Budanov. Na válku na Ukrajině budou podle něj připraveni do 1. listopadu.
Vojáci KLDR použijí ruskou techniku a munici, píše server The War Zone s odkazem na Budanova. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky dále uvedl, že do oblasti Kurska má být nasazeno asi 2500 severokorejských vojáků, přičemž se stále neví, kam bude poslán zbytek armády. "Právě teď nemáme úplný obrázek," poznamenal Budanov.
Podle zdrojů agentury Unian se vojáci Kim Čong-una připravují na válku na Ukrajině na čtyřech cvičištích v Ruské federaci, konkrétně na cvičištích ve městech Chabarovsk, Ussurijsk, Blagoveščensk a Vladivostok.
V pátek se objevilo na sítích video, které ukazuje údajně Severokorejce, jak fasují vojenskou výstroj na cvičišti Sergejevskyj v Kurské oblasti.
Exclusive. Newly obtained footage from Russia's Sergievsky Training Ground showing North Korean troops being outfitted in Russian gear in preparation for deployment to Ukraine. pic.twitter.com/EZmt088WX3
— SPRAVDI — Stratcom Centre (@StratcomCentre) October 18, 2024
Již v létě údajně dodal severokorejský vůdce Kim Čong-un k dispozici Moskvě čtyři brigády ženistů, které mají operovat na Rusy obsazených územích. V minulých dnech přišli Ukrajinci se zprávou, že jejich raketa zasáhla prostor, kde Rusové předváděli Severokorejcům výcvik a mimo jiné čtyři severokorejští důstojníci byli zabiti. V médiích se nyní objevily také informace, že první z těchto ženistů už dezertovali. Zprávy ale nebyly dále potvrzeny.
Severní Korea v posledních letech posílila vojenské vztahy s Moskvou. Ruský prezident Vladimir Putin v červnu navštívil Pchjongjang, kde s diktátorem Kim Čong-unem podepsal dohodu o vzájemné obraně. Obě země si slíbily, že bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války.
Je to kachna, tvrdí Moskva
Kyjev i řada vojenských expertů tvrdí, že Rusko používá při úderech proti Ukrajině severokorejské rakety. Moskva i Pchjongjang to popírají. Jižní Korea také tvrdí, že Pchjongjang poslal do Ruska tisíce kontejnerů s municí a zbraněmi, které se mají být použity na Ukrajině. Ukrajina v minulých týdnech zasáhla několik ruských skladů zbraní, podle některých analytiků se v některých z nich nacházely dodávky zbraní a munice z KLDR.
Server RBK Ukrajina před třemi dny napsal, že v rámci 11. samostatné gardové úderné výsadkové brigády vzniká „zvláštní burjatský prapor“ tvořený nikoliv obyvateli Burjatské autonomní republiky, která je součástí Ruské federace, ale až 3000 vojáky ze Severní Koreje. Podle nejmenovaných činitelů ukrajinských ozbrojených sil Rusové tuto jednotku nasadí k plnění bojových úkolů v okolí Sudži a Kursku. Do Kurské oblasti v srpnu pronikla ukrajinská armáda a obsadila asi 1300 kilometrů čtverečních a stovku obcí.
Ukrajinska pravda doplnila, že osmnáct severokorejských příslušníků „zvláštního burjatského praporu“ zběhlo v místě vzdáleném asi sedm kilometrů od ukrajinských hranic. Nejmenovaný zástupce ukrajinských tajných služeb uvedl, že motivy tohoto jednání Severokorejců nejsou známy a Rusové po nich pátrají.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tvrzení o zapojení vojsk KLDR do války minulý týden označil za "novinářskou kachnu".
Generální tajemník NATO Mark Rutte podle deníku Ukrajinska pravda prohlásil, že v tuto chvíli nemůže zapojení severokorejského vojenského personálu do bojových operací na Ukrajině potvrdit.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol dnes nicméně svolal mimořádnou bezpečnostní schůzku, které se zúčastnili zástupci armády, rozvědky a tajných služeb. "Sbližování KLDR a Ruska, kdy se od dodávek zbraní přistoupilo k faktickému vyslání vojsk, je vážnou bezpečnostní hrozbou nejen pro naší zemi ale i pro celé mezinárodní společenství," uvedla prezidentská kancelář v prohlášení po schůzce.