Kluci od Ivana Bartoše to dosud nepochopili. Rozhovor s vlivným lobbistou Zajíčkem
ROZHOVOR O DIGITALIZACI
Kde se vzal, tu se vzal – vlivný lobbista, člen a donedávna místopředseda ODS, prezident Hospodářské komory nebo prezident sdružení poskytovatelů IT služeb, které si říká ICT Unie. Zdeněk Zajíček je podle Pirátů, kteří se po odvolání vicepremiéra Ivana Bartoše kvůli potížím s digitalizací stavebního řízení poroučeli z vlády, spojkou ODS na kmotry v IT byznysu. Jiní naopak o Zajíčkovi mluví jako o otci českého eGovernmentu, který nám přinesl CzechPOINT, datové schránky, základní registry, bankovní identitu, nově zákon o právu na digitální služby. Paradoxně to byl on, kdo s Bartošem stál u začátků této vlny digitalizace.
Piráti na vás ukazují jako na skutečného strůjce Bartošova pádu. Přitom jste vy dva dlouho spolupracovali. Jak se váš vztah vyvíjel?
Prosadili jsme kdysi spolu klíčové zákony eGovernmentu – zákon o bankovní identitě, zákon o digitalizaci stavebního řízení a územního plánování a také zákon o právu na digitální služby. Tento zákon stanoví, že od února 2025 stát všechny služby, které dnes poskytuje na papíře, musí na požádání poskytovat i digitálně. Člověk digitálně gramotný bude tedy ze zákona moci žádat po státu, aby mu služba byla nabídnuta digitálně z pohodlí jeho domova nebo jeho kanceláře. Hrdě se hlásím k tomu, že zákon o právu na digitální služby jsem vymyslel a napsal jeho první verzi. Ivan Bartoš s Martinem Kupkou, Barborou Kořanovou, Klárou Dostálovou a dalšími poslanci to pak prosadili politicky v Poslanecké sněmovně. Tak vznikla široká politická dohoda na digitalizaci. A já jsem si tehdy moc přál, abychom v tomto směru v těch třech oblastech udělali kvantový skok, dohnali Estonsko, Dánsko nebo Finsko. S Ivanem Bartošem jsme si na rovinu říkali, že to s výjimkou bankovní identity neumíme udělat ze dne na den. Proto se stanovila relativně dlouhá lhůta, pro zákon o právu na digitální služby pět let a pro digitalizaci stavebního řízení a územního plánování původně červenec 2023, což se posléze protáhlo na červenec 2024. A když jsme si stanovovali tu přechodnou dobu pěti let, říkal jsem mu: Ivane, to se ti teď možná z opozice líbí, protože úkolujeme premiéra Babiše a jeho digitálního zmocněnce Vlada Dzurillu. Ale po dalších volbách už budou zbývat jen tři roky a možná za to ve vládě budeš odpovídat ty. A najednou to bude strašně krátká doba. On na to: Jasně, jdeme do toho, do pěti let to zvládnout musíme. I kdyby Babišova vláda první dva roky nic moc neudělala, my pak za tři naše roky napneme síly a dotáhneme to. Takhle jsme si to společně slibovali a já věřil, že tahle výjimečná politická dohoda přetrvá, než to dotáhneme.
Jak byste popsal základní představy o digitalizaci, když jste je ještě sdílel s Bartošem?
Proč je k digitalizovanému stavebnímu řízení třeba čtyř různých úložišť?
Kdy jste začal tušit, že to Bartošovi nebude fungovat?
Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.