Vláda hlasuje o budoucnosti automatů na drogy. Část resortů má s návrhem problém

„PSYCHOMODULAČNÍ LÁTKY“

Vláda hlasuje o budoucnosti automatů na drogy. Část resortů má s návrhem problém
Vláda nedávno odmítla zakázat některé legální návykové látky, které se pohybují v šedé zóně, rozhodla se jít cestou regulace. Foto: Shutterstock
2
Domov
Jakub Fujáček
Sdílet:

Vláda bude ve středu hlasovat o změně zákona o návykových látkách. Nově má přibýt seznam takzvaných psychomodulačních látek, mezi které by měl v budoucnu patřit například kratom nebo populární syntetická HHC marihuana. Tyto látky nebudou přímo zakázané, ale jejich prodej má být přísně regulován, aby se zamezilo konzumaci mezi dětmi.

Ačkoli jednotlivá ministerstva vznesla k návrhu řadu připomínek, podle lidovce a ministra zemědělství Marka Výborného je ve vládní koalici na schválení změny zákona shoda. „V tuto chvíli tento postup odpovídá koaliční dohodě,“ řekl Výborný pro deník Echo24.

Ministerstvo financí například v připomínkách novele vytýká, že není jasně stanoveno, kdo by měl vybírat poplatky za udělení licence pro autorizované prodejce „psychomodulačních látek“, jako je kratom nebo HHC. Podle ministerstva zdravotnictví nejsou dořešeny podrobnosti ohledně vývozu látek a ministerstvo vnitra zase žádá, aby byl zákon předložen jako vládní, nikoli jako poslanecký. Negativní stanovisko k zákonu vydal odbor kompatibility Úřadu vlády, podle nějž je „v některých případech zmatečný“. Některé úřady mají navíc problém s tím, že není jasné, které státní orgány by se měly zapojit do kontrol regulovaného prodeje.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil doufá, že se vláda zachová konzistentně. „Dlouze jsme diskutovali, než šel návrh novelu do sněmovny a projednávali jsme ho i na vládě. Předpokládám, že vláda bude jednotná. Kdyby to dopadlo jinak, bylo by to velmi nemilé překvapení,“ řekl.

„Ve věci zavedení regulovaného trhu s psychomodulačními látkami jsem silnější odpor nezaznamenal. Věřím tomu, že bude novela přijata a jediný, kdo by se proti tomu mohl poté ve sněmovně výrazněji vymezovat, bude SPD. Ale já věřím, že i jim dokážeme vysvětlit, že to je dobrý nápad. Obávám se spíš kreativity ve druhém čtení, co všechno si tam mohou poslanci navymýšlet za pozměňovací návrhy,“ dodal Vobořil.

Automat s kratomem a produkty z konopí v Klášterci nad Ohří.
Automat s kratomem a produkty z konopí v Klášterci nad Ohří. Foto: Shutterstock

Kritika zaznívá i směrem k vágní formulaci, že „prodejce je povinen zajistit, že v okamžiku prodeje nebo předání zboží se ověří, že kupující spotřebitel není mladší 18 let“. Hlavní problém spojený s kratomem nebo syntetickou marihuanou HHC je totiž ten, že si ho volně kupují děti, ať už v e-shopech, nebo v automatech.

Vobořil v tom ale problém nevidí. „Mělo by to být stejné jako u alkoholu nebo tabáku. Kupující bude identifikovaný ve chvíli, kdy to dostane fyzicky do rukou. Takže nejen, že se identifikuje sám na e-shopu, ale potom ještě znovu při předání. Na rozdíl od alkoholu a tabáku navrhujeme i přísnější postihy. Ve chvíli, kdy se ukáže, že obchodník porušil zákaz prodeje mladistvým, tak by měl o licenci přijít. To je extrémně důležité,“ vysvětluje protidrogový koordinátor. Na stejném principu mají nově fungovat i prodejní automaty.

Vláda by mohla ve středu návrh schválit s tím, že zákon bude později dotažen ve sněmovně prostřednictvím pozměňovacích návrhů. S účinností nového zákona o návykových látkách se počítá od ledna příštího roku. Do té doby však bude syntetické HHC i návykový kratom stále volně dostupný. Zákon musí ještě schválit poslanci a podepsat prezident.

Na problém s HHC dlouhodobě upozorňuje Jiří Stabla, zakladatel prvních konopných lékáren u nás a spolumajitel značky Hempin a konopné kosmetiky STABLA.

„Neregulovaný prodej potravinářských výrobků obsahující HHC zejména v prodejních automatech považuji jako selhání kontrolních orgánů ministerstev, protože tvrdí, že takový prodej není v jejich kompetenci. Nejsem proti zákazu kratomu, ale hodilo by se, aby kratom byl označen upozorněním, že může vyvolat psychotropní účinky a zároveň co má uživatel udělat, pokud se tak stane,“ říká Stabla.

Populární HHC zakázala už řada evropských zemí. Namátkou třeba Švédsko, Finsko, Rakousko a Francie. Prodej i přechovávání kratomu je zakázáno například na Slovensku. Více jsme psali v článku Legální drogy jsou past na české děti. Syntetickou marihuanu zakazují všude, jen ne u nás.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články