„Euro bez vstupu do eurozóny.“ Firmy nemusí platit daně ani mzdy v korunách
ZMĚNY V ÚČETNICTVÍ
Účetnictví, placení daní i vyplácení mezd zaměstnancům v eurech, dolarech či librách. Takovou možnost dostanou do nového roku firmy, které mají většinu tržeb v cizích měnách, a účtovat v korunách jim nepřináší velký smysl. Zcela domyšlený však návrh, který je součástí vládního konsolidačního balíčku, není. Z pohledů některých je to také kompromisní krok k přiblížení se k euru, ale bez vstupu do eurozóny.
Změna zákona o účetnictví umožní podnikatelům, kteří mají většinu tržeb v jiných měnách než korunách, od ledna vést v této měně účetnictví a také platit daň z příjmu a vyplácet mzdy zaměstnancům.
Zákon zavádí nový institut tzv. funkční měny. To je právě měna, ve které firma v rámci svého účetnictví uskutečňuje většinu svých činností. Je to tedy měna, která nejvíce ovlivňuje ceny zboží a služeb. Dalšími kritérii mohou být také míra, jakou měna ovlivňuje mzdové a další náklady, které musí být vynaloženy při výrobě a prodeji zboží a poskytování služeb nebo podíl transakcí provedených v dané měně vyšší než 50 procent.
„Z pohledu firem jde jistě o vítané rozšíření možností, jak daně počítat a platit. Důvodem nynějšího načasování tohoto kroku je nejspíš fakt, že některé strany nynější vládní koalice jsou relativně vstřícné k přechodu Česka na euro. Jde tedy o jakýsi kompromis ve stylu chytré horákyně – česká ekonomika se posune od koruny směrem k euru, aniž by ale vstoupila do eurozóny,“ okomentoval pro deník Echo24 novinku hlavní ekonom České spořitelny Michal Skořepa.
Postoj podnikatelských subjektů k přijetí eura se různí, převažuje ale stále spíše odmítavý postoj. Podle zmocněnce pro přijetí eura v rámci Svazu průmyslu a dopravy Pavla Drobila by se úplné přijetí eura v Česku dalo zvládnout do konce tohoto desetiletí. Naopak Hospodářská komora podle svých průzkumů uvádí, že zhruba 75 procent podnikatelů nesouhlasí s blízkým stanovení data pro vstup do eurozóny.
Možnost účtovat v eurech, librách či dolarech však zatím nebude zcela dokonalá, protože daňová přiznání budou muset firmy i nadále vyplňovat v korunách. Platba tedy bude moci být odeslána v cizí měně, vyplněné údaje však zůstanou v korunách. Podle Finanční správy současný daňový informační systém není schopný změny provést.
Podle Skořepy by to ale neměla být pro firmy výrazná zátěž. „Předpokládám, že povinnost vyplnit daňové přiznání v korunách nebude pro firmy zásadním problémem. Navíc se podle ministerstva financí jedná jen o přechodný stav, který skončí, jakmile bude daňová správa technicky připravena zpracovávat daňová přiznání v cizích měnách,“ domnívá se Skořepa.