Stát po boku Ukrajiny je v zájmu USA, řekl Zelenskyj v Ramsteinu
ZELENSKYJ V RAMSTEINU
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že v zájmu Spojených států je stát po boku Ukrajiny. Učinil tak na začátku schůzky takzvané kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein, která byla poslední před nástupem zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce. Dosluhující americký ministr obrany Lloyd Austin oznámil, že USA Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc za 500 milionů dolarů (12,2 miliardy Kč).
Na pětadvacáté schůzce kontaktní skupiny jednají zástupci více než 50 spojeneckých zemí včetně Česka o další podpoře Ukrajiny, která se už téměř tři roky brání rozsáhlé ruské invazi. Setkání se účastní kromě Zelenského a Austina také mimo jiné německý ministr obrany Boris Pistorius, generální tajemník NATO Mark Rutte či šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.
Podle Zelenského by bylo pošetilé, kdyby dál nepokračovala spolupráce v ramsteinské skupině. "Urazili jsme tak dlouhou cestu a bylo by upřímně pošetilé... nepokračovat v práci na obranné koalici, kterou jsme vytvořili," řekl. "Nehledě na to, co se děje ve světě, každý chce mít jistotu, že jeho země nebude vymazaná z mapy," dodal.
Podle Zelenského by se měla nyní také prohloubit spolupráce Ukrajiny a jejích spojenců při výrobě dronů. "Prosím investujte do této silné stránky Ukrajiny," řekl. Vyzval také k dodání slíbených systémů protivzdušné obrany a v této souvislosti zmínil středeční ruský úder na Záporoží, který si vyžádal 13 obětí.
Cílem Kyjeva je podle Zelenského ukončit válku důstojně, a to ještě v tomto roce. Prezident rovněž uvedl, že vyslání vojenských kontingentů spojeneckých zemí na Ukrajinu by bylo jedním "z nejlepších nástrojů", jak donutit Moskvu k uzavření míru. Přes pokračující západní podporu nyní ruské síly za cenu velkých ztrát na východě Ukrajiny pomalu postupují.
Americký ministr obrany Austin slíbil Ukrajině novou vojenskou pomoc za půl miliardy dolarů. Balíček podle něj obsahuje munici do protiletadlových systémů, munici a technickou podporu pro stíhačky F-16 a mostní systémy. Další balíčky pro Ukrajinu podle amerického ministra chystají například i Dánsko a Norsko. USA jsou co do objemu vojenské pomoci nejštědřejším podporovatelem Ukrajiny. "Pokud (ruský prezident Vladimir) Putin spolkne Ukrajinu, jeho apetit jen poroste," varoval Austin.
Německý ministr obrany Pistorius na tiskové konferenci zdůraznil, že se Ukrajina může spolehnout na podporu Německa ve své obraně proti ruské agresi, a to i po nadcházejících předčasných parlamentních volbách. Ramsteinská skupina podle něj má smysl, osvědčila se a Berlín ji chce udržet i v případě, že by o ni USA ztratily zájem.
České ministerstvo obrany na internetu bez podrobností uvedlo, že ministryně Jana Černochová při jednání kontaktní skupiny informovala o aktuálních dodávkách munice na ukrajinské bojiště a o dalších formách podpory ze strany České republiky.
Dnešní ramsteinská schůzka byla poslední za úřadování amerického prezidenta Joea Bidena. V úterý Trump řekl, že doufá, že v rusko-ukrajinském konfliktu se podaří uzavřít příměří do šesti měsíců od jeho nástupu do funkce.