Úspěch sondy Lucy. 1000 kilometrů od asteroidu pořídila detailní snímky
SNÍMKY ASTEROIDU
Vesmírná sonda NASA jménem Lucy, která momentálně míří k Jupiteru, pořídila velmi detailní snímky asteroidu 52246 Donaldjohanson, který vznikl asi před 150 miliony let. Podle vědců by tyto fotografie mohli výrazně obohatit vědomosti o formování planet naší sluneční soustavy.
Sonda odstartovala v roce 2021 a vydala se na dvanáct let dlouhou cestu směrem k oběžné dráze Jupiteru, aby prozkoumala dosud neznámou skupinu asteroidů známých jako Trojané Jupiteru, píše web space.com. Tyto planetky jsou pozůstatky rané sluneční soustavy a sdílejí oběžnou dráhu obří planety kolem Slunce.
Luuucy, 'splain that if you can!
— NASA Solar System (@NASASolarSystem) April 21, 2025
The first images from the #LucyMission's asteroid Donaldjohanson flyby show an elongated contact binary shape, with an odd narrow neck between the two lobes. More data from Lucy will be analyzed in the coming weeks.https://t.co/VmrztGF8tc pic.twitter.com/7tFZy5iGBZ
Během své cesty si sonda našla čas také na několik „generálních zkoušek“ před hlavním setkáním s trojskými asteroidy. V neděli proletěla ve vzdálenosti pouhých 1 000 kilometrů od asteroidu Donaldjohanson, pojmenovaného po americkém paleoantropologovi Donaldu Johansonovi.
Snímky asteroidu, které sonda pořídila, ukázaly výrazné změny ve světlosti, což naznačuje, že buď rotuje pomalu anebo že má protáhlý tvar. Detailní snímky, které Lucy v neděli odeslala zpět na Zemi, potvrdily obě možnosti: asteroid byl původně tvořen dvěma menšími částmi, které se spojily do jednoho celku s nápadným zúžením v místě jejich spojení.
„Asteroid Donaldjohanson má překvapivě složitou geologii,“ uvedl Hal Levison, hlavní vědecký pracovník mise Lucy z výzkumného ústavu Southwest Research Institute v Coloradu. „Zkoumání složitých struktur povrchu nám pomůže odhalit důležité informace o stavebních kamenech a kolizních procesech, které formovaly planety v naší sluneční soustavě,“ dodal.
Z nových snímků se může zdát, že se asteroid otáčí. Toto zdánlivé pohybování ale není způsobeno samotnou rotací asteroidu, která je vcelku pomalá, nýbrž tím, že sonda Lucy kolem něj prolétla vysokou rychlostí 13,4 kilometru za sekundu, uvedla NASA.
„Tyto první snímky asteroidu Donaldjohanson opět ukazují obrovské možnosti sondy Lucy,“ uvedl Tom Statler, programový vědec mise Lucy v ústředí NASA ve Washingtonu. „Potenciál skutečně otevřít nové okno do historie naší sluneční soustavy, až se Lucy dostane k trojským planetkám, je obrovský.“ Ke skupině asteroidů na oběžné dráze Jupiteru by se podle plánu měla sonda dostat v srpnu roku 2027.