Za Fialovy vlády prudce roste regulace a kontrola
PŘIBÝVÁ LIDÍ PLACENÝCH STÁTEM
Ministři vlády Petra Fialy jsou aktuálně v ostrém střetu v otázce, jak využijeme stovky miliard korun, které v příštích letech vybereme z emisních povolenek, jež zdražují energie, průmysl a postupně se budou rozšiřovat i na stavebnictví a bydlení. Jsou to přirážky, které platíme a fakticky je inkasuje stát. Povolenka je zelená daň. Aktuálně navíc velmi vysoká. Povolenka se aktuálně obchoduje za 81,60 eura. Ještě před dvěma lety stála čtyřikrát méně.
Cena prudce stoupá, protože Evropská unie stahuje jejich počet a zároveň rozšiřuje okruh těch, kdo si je musejí kupovat. To jinak než zdražením skončit nemůže. Členské země mají částečnou svobodu rozhodnout, kam peníze vybrané na povolenkách pošlou. Evropské směrnice jen obecně nařizují, že ty útraty mají nějak souviset s dekarbonizací.
Takže se to dá využít chytře tak, aby se aspoň trochu snížily dopady Green New Dealu a evropských regulací na společnost. Nebo se to dá naopak využít k dalšímu zvyšování přerozdělování, závislosti lidí na státu a novému zelenému socialismu. Ten souboj se právě odehrává.
Europoslanec Alexandr Vondra, který se zelenými regulacemi v širším evropském kontextu zabývá nejintenzivněji z českých politiků, nedávno navrhl, aby se z povolenek mohl platit povinný příspěvek na obnovitelné zdroje. To je aktuálně jeden z velmi ostrých politických střetů u vládního konsolidačního balíčku, který má zbrzdit státní dluhy. Povinné příspěvky solárníkům na sebe loni v energetické krizi vzal stát. Teď chce lidem a firmám vrátit platbu těch 18 miliard korun na faktury. K tomu dalších 38 miliard korun za „podporu přenosu a distribuce“ energií. To je přesně zdražení regulované složky energií o 71 procent, které před pár dny ohlásil Energetický regulační úřad a premiér Petr Fiala se proti němu začal ostře ohrazovat.
O těch 56 miliard korun mají lidé a firmy zaplatit příští rok za energie víc. Alexandr Vondra navrhl, aby se vláda pokusila s Evropskou komisí vyjednat, že na příspěvek na obnovitelné zdroje využijeme emisních povolenek. To dává smysl dokonce v evropské dekarbonizační logice. Povolenkou zdaníme „špinavé“ uhlí a plyn a výnos z ní pošleme solárníkům, které platit musíme. Tento rozumný postoj přijal i ministr průmyslu Jozef Síkela. Proti ale vystartoval lidovecký ministr životního prostředí Petr Hladík. Chce mít peníze z povolenek ve své moci, aby z nich mohl platit nové dotace typu Oprav dům po babičce.
Na střetu o povolenky se velmi výstižně ukazuje atmosféra dnešní doby. Vondra se Síkelou se tady aspoň snaží omezit narůstající přerozdělování a počet lidí závislých na státu. Hladík táhne přesně opačným směrem. Rozšiřuje okruh těch, kdo jsou nějakým způsobem na státu závislí. Těch, kdo si od něj berou platy, dávky, dotace.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.