Teplota stoupne nad 50 stupňů, vyhubí to lidi. Superpočítač se podíval do budoucnosti

KLIMATICKÁ ZMĚNA

Teplota stoupne nad 50 stupňů, vyhubí to lidi. Superpočítač se podíval do budoucnosti
Podle superpočítačových klimatických modelů by extrémní globální oteplování mohlo vyhubit lidstvo. Vědci varují, že by teploty ve vzdálené budoucnosti mohly vyšplhat až na 70 °C, čímž by se Země proměnila v „nehostinné území bez vody a potravy.“ Ilustrační foto. Foto: Shutterstock
1
Panorama
Sdílet:

Vědci varují, že teploty ve vzdálené budoucnosti mohou vyšplhat až na 70 °C, čímž by se Země proměnila v „nehostinné území bez vody a potravy.“ Konec lidstva může nastat při teplotách kolem 50 stupňů. Superpočítačové klimatické modely odhadují, že by se katastrofa měla stát za 250 milionů let a znamenala by zkázu pro všechny savce včetně člověka. Dále předpovídají, že ohřátí planety by mohlo mít za následek spojení zemských kontinentů v jeden horký, suchý a neobyvatelný superkontinent. Informuje stanice Sky News.

Studii vedl tým vědců z Bristolské univerzity, který použil vůbec první superpočítačové klimatické modely. Apokalyptické prognózy ukazují, že Slunce se stane jasnějším a tektonické pohyby v důsledku sopečných erupcí uvolní do ovzduší obrovské množství oxidu uhličitého (CO2). Země by se proto mohla stát tak horkou, že by bylo obyvatelných pouze 8 až 16 % předpokládaného superkontinentu, jež dostal název „Pangea Ultima“.

Hlavní autor studie, Alexander Farnsworth z Bristolské univerzity, uvedl, že konec života na planetě by měly za vinu plošné teploty mezi 40 a 50 stupni a ještě vyšší denní extrémy, umocněné nadměrnou vlhkostí vzduchu. „Lidé, spolu s mnoha dalšími druhy, by zemřeli kvůli neschopnosti odvádět takové teplo potem a ochlazovat tak své tělo,“ řekl.

Autoři výzkumu se domnívají, že hladina CO2 by se mohla z dnešních 400 částic na milion (ppm) v době vzniku superkontinentu zvýšit na více než 600 ppm. „To však jen za předpokladu, že lidé přestanou spalovat fosilní paliva, jinak se těchto čísel dočkáme mnohem, mnohem dříve,“ upozornil profesor Benjamin Mills, který pro studii vypočítal prognózy budoucího vývoje CO2.

Spoluautorka výzkumu Eunice Lo považuje za klíčové co nejdříve dosáhnout čistě nulových emisí. „Zatímco předpovídáme, že za 250 milionů let bude planeta neobyvatelná, již dnes zažíváme extrémní horka, která škodí lidskému zdraví,“ uvedla.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články