Fiala odmítl dát autogram do knihy o Zemanově hospitalizaci. Zbytečné gesto, říkají autoři
KNIHA SPIKNUTÍ
Na sociálních sítích se řeší incident ze setkání voličů s politiky koalice Spolu, kde premiér Petr Fiala odmítl jednomu muži podepsat knihu. Šlo o knihu Spiknutí o okolnostech hospitalizace bývalého prezidenta Miloše Zemana v roce 2021. Momentu si všimli i autoři knihy, kteří předsedovi vlády vzkázali, že to bylo zbytečné gesto.
„Někdo po mně chtěl, abych se podepsal do knihy Spiknutí. Tak to jsem odmítl,” uvedl Fiala. Kniha Spiknutí novinářů Luboše Procházky a Radima Panenky popisuje Zemanovu hospitalizaci na podzim 2021 a tehdejší události, které měly podle autorů za cíl zbavit Zemana pravomocí hlavy státu. Publikaci požehnal kardinál Dominik Duka, který ke knize napsal i proslov. Představení knihy se kromě Zemana zúčastnili také například bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář, expremiér Jiří Paroubek, bývalý šéf Lesní správy Lány Miloš Balák nebo europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).
Vážený pane premiére @P_Fiala!
— Luboš Procházka / kniha Spiknutí (@LubosPro1) May 10, 2024
Máme spolu za sebou množství rozhlasových rozhovorů, defacto jsme spolu vždy vycházeli.
V tomto video z minulých hodin říkáte mladému příznivci, jemuž podepisujete knihu Vladař, že po Vás někdo chtěl podepsat naší knihu „Spiknutí – Pravda o pokusu… pic.twitter.com/GymZYmSAkY
Autorům se Fialovo odmítnutí příliš nelíbilo. „Vážený pane premiére, máme spolu za sebou množství rozhlasových rozhovorů, defacto jsme spolu vždy vycházeli. V tomto video z minulých hodin říkáte mladému příznivci, jemuž podepisujete knihu Vladař, že po Vás někdo chtěl podepsat naší knihu „Spiknutí – Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR“, ale že jste to odmítl,“ uvedl Procházka.
„Velká chyba! Vítězem této knihy jste totiž Vy, protože zpátečka Andreje Babiše umožnila, že jste se stal na podzim 2021 premiérem ČR. Vaše role v knize je pouze vítězná. Budu společně s kolegy rád, pokud byste si knihu přečetl, protože v ní o Vás opravdu není nic negativního. Posíláme Vám výtisk a zdravíme,“ dodal na síti X.
Knihu představili autoři společně s exprezidentem v dubnu. Zeman vidí hlavní poselství nové knihy v tom, že je možné zabránit politickému hyenismu. Uvedl to při představení publikace v Arcibiskupském paláci na Hradčanech.
„Nejde jen o moji osobu. Pokus zneužít dočasného zdravotního stavu jakéhokoliv politika se může odehrát nejen na nejvyšší úrovni, ale i na regionálních úrovních i v politické straně jako způsob, jak se zbavit konkurence,“ míní Zeman.
Pražský arcibiskup Jan Graubner se pak ovšem od akce distancoval. O pronájmu neměl Graubner potřebné informace, stojí v prohlášení České biskupské konference (ČBK) na jejím webu. „Setkání v Arcibiskupském paláci v souvislosti s knihou ‚Spiknutí‘ považujeme za politováníhodnou událost a jsme si vědomi pohoršení, které mezi lidmi vyvolalo, o čemž svědčí nemalé množství reakcí, především z řad katolíků. Těmto reakcím rozumíme, slyšíme je a bereme je vážně,“ uvedli biskupové ve společném prohlášení.
Zeman strávil v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na podzim 2021 celkem 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili. Předseda Senátu Vystrčil 18. října 2021 oznámil, že podle sdělení ÚVN nyní není Zeman ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a prognóza jeho zdravotního stavu je podle nemocnice krajně nejistá. Někteří senátoři a poslanci začali po zveřejnění zprávy o Zemanově stavu uvažovat o možnosti dočasném převodu části pravomocí prezidenta podle článku 66 ústavy. Někteří kritizovali i způsob, jakým o Zemanově zdravotním stavu informovala hradní kancelář. Koncem listopadu 2021 se prezident přesunul do Lán, kde i jmenoval novou Fialovu vládu. Hrad po deseti letech opustil začátkem loňského března.