Biden pod palbou pokřiků republikánů. Jeho žena políbila manžela viceprezidentky
BIDEN VS REPUBLIKÁNI
Pokřiku „lhář“ nebo „blbost“ ze strany republikánů musel během svého poselství o stavu unie opakovaně čelit americký prezident Joe Biden. Jeho žena Jill Bidenová pak zase čelila řadě otázek na sociálních sítích, proč na ústa políbila Douga Emhoffa, manžela viceprezidentky Kamaly Harrisové. Píší o tom list The New York Times (NYT) a agentura DPA.
NYT poznamenává, že ještě v roce 2009 bylo za velký prohřešek považováno to, když republikán Joe Wilson křikl „lžeš“ na tehdejšího prezidenta Baracka Obamu během jeho vystoupení k oběma komorám amerického parlamentu. „Doba se změnila. Republikánští zákonodárci během částí Bidenova projevu pokřikovali ‚lháři‘ a ‚blbost‘ a nikdo se nezdál být šokován,“ píše americký deník.
Osmdesátiletý prezident místy na republikánský pokřik přímo reagoval, což se NYT jevilo jako začátek jeho kampaně za znovuzvolení. Biden zatím opětovnou kandidaturu sice neoznámil, všeobecně se ale očekává, že tak v příštích týdnech nebo měsících učiní.
Jednou z nejaktivnějších Bidenových oponentek byla kontroverzní republikánka a šiřitelka konspiračních teorií Marjorie Taylorová Greeneová, která už před projevem budovou Kongresu chodila s velkým bílým nafukovacím balónkem, čímž si utahovala z reakce americké administrativy na čínský špionážní balón, který Biden nechal sestřelit až poté, co několik dní letěl nad Spojenými státy.
It’s just an innocent balloon… #SOTU pic.twitter.com/Q6saJYqcp8
— Rep. Marjorie Taylor Greene🇺🇸 (@RepMTG) February 7, 2023
O rozruch se však během poselství o stavu unie postarala i jiná žena, a sice první dáma USA Jill Bidenová, která k překvapení mnohých dala polibek na ústa druhému muži USA Dougu Emhoffovi. Lidé se v reakci na to na sociálních sítích ptají, jestli je něco takového normální.
Jill Biden and Doug Emhoff greet each other with... a kiss on the lips?
— Cabot Phillips (@cabot_phillips) February 8, 2023
Is this... normal? pic.twitter.com/HX5p74fJHw
Naopak stranou letošního poselství o stavu unie zůstal americký ministr práce Marty Walsh, a sice kvůli tomu, že byl vybrán jako takzvaný „ustanovený přeživší“ (designated survivor), tedy člen administrativy, který by v případě katastrofy, jež by si vyžádala životy jeho kolegů, stanul v čele vlády. Během projevu se zdržoval na neznámém místě, byl chráněn jako hlava státu a měl k dispozici kufřík s „jaderným tlačítkem“.