Opičárna
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ZNEUŽÍVÁNÍ DĚTÍ
Trenér bojových sportů z Teplicka si odpyká osm let vězení za dlouhodobé zneužívání nezletilých svěřenců. Výši původního trestu mu dnes o rok snížil odvolací ...
Je to lehké déjà vu. Ve čtvrtek generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyhlásil jakousi pandemickou pohotovost. Jmenuje se to „mimořádná událost mezinárodního významu v oblasti veřejného zdraví“ a pan Tedros ji přijímá kvůli tzv. opičím neštovicím, nově mpox, v subsaharské Africe.
Stejný pán na jaře 2020 jen tak vyhlásil covidovou pandemii. S výslovným odkazem na doporučení WHO jsme pak absolvovali lockdowny, potlačení primární lékařské péče, očkování... Dalo by se dokonce tvrdit, že Tedros A. Ghebreyesus je jedním z otců následující vysoké inflace u nás či náhlého propadu porodnosti. Tentokrát nejde tak daleko jako před čtyřmi lety, „mimořádná událost mezinárodního významu“ je o stupeň níž než pandemie. Cílem Etiopana je zřejmě přimět mezinárodní společenství, aby do postižených zemí Afriky (především Konga) poslalo peníze a pomoc. To je lepší varianta. Horší varianta praví, že to má být pomoc farmaceuticko-politickému komplexu. Protože peníze vyčleněné mezinárodním společenstvím mají samozřejmě jít na nákup vakcín.
Poslední pohotovost kvůli opičím neštovicím měl svět před dvěma lety. Tehdy virus postihoval skoro výlučně homosexuály (přenáší se například při sexu). Letošní varianta je prý zákeřnější v tom, že nakažený člověk často má vyrážku na genitáliích, neboli ve většině kultur to není vidět. A za druhé tentokrát masivně postihuje děti. Ale zpravidla nemoc probíhá podobně jako chřipka, člověk kašle, má horečku, jako při neštovicích vyrážku. K vyhlašování „mimořádné události mezinárodního významu“ by měl generální ředitel WHO mít silnější důvod.
Připomíná nám to důležitou věc. Na mezistátní úrovni jsou před schválením tzv. Pandemická úmluva a vedle ní úprava Mezinárodních zdravotnických předpisů. Pandemická úmluva měla být přijata na zasedání WHO před čtvrt rokem, zatím se o ní nehlasovalo pro odpor Velké Británie a, světe div se, Slovenska.
Naše východní sousedy v textu Pandemické úmluvy irituje několik míst. Úmluva obsahuje povinnost „předcházet dezinformacím“, což zavání cenzurou, zřizuje jakousi Globální síť dodavatelského řetězce a logistiky, což zavání monopolem v oboru zdravotnických pomůcek, možná i léků, a některá ustanovení jsou psána tak, že z nich lehce podezřívavý člověk pro časy pandemie vyčte nebezpečí zdravotnické diktatury. Tím diktátorem by patrně byl generální ředitel WHO. Signatářské země se totiž úmluvou zavážou podnikat „efektivní opatření k prevenci infekce“ podle standardů a protokolů WHO.
Jak to, že tyto body, které znepokojují Bratislavu, jsou v Praze každému jedno? Mpox by byla dobrá záminka zavést s českou vládou a speciálně s ministrem zdravotnictví Válkem řeč na naši nekritickou pozici k Pandemické úmluvě.
ZÁVISLOST NA MOBILECH
JEDNÁNÍ O PANDEMICKÉ SMLOUVĚ