„Máme jiné zájmy než Orbán,“ řekl Fiala. S Ficovou vládou měl zasedat za dva měsíce
PROTESTY FARMÁŘŮ
Společné jednání vlád je podle premiéra Petra Fialy (ODS) mimořádným a nadstandardním formátem. Skutečnost, že se neuskuteční konzultace českého a slovenského kabinetu, neznamená, že se nebudou konat dvojstranná jednání a debaty o spolupráci v konkrétních oblastech, řekl ministerský předseda při čtvrtečních sněmovních interpelacích na dotaz Tomáše Kohoutka (ANO). "Naším zájmem nejsou zájmy maďarského premiéra Viktora Orbána," řekl také Fiala. Se Slovenskem, ale také s Maďarskem, má Česko podle Fialy společné zájmy například v energetice, migraci, zemědělství a dopravě. "Mluvčí vlády Lucie Ješátková pro Echo24 uvedla, že společné mezivládní konzultace byly naplánované na přelom dubna a května tohoto roku v České republice.
Česká vláda se odlišuje od slovenské a maďarské vlády v pohledu na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, podle Fialy jde o důležité téma. "Neprojeví se to ve zhoršení vztahů mezi našimi zeměmi," uvedl. V současnosti ale jde podle něho o to, zda bude střední Evropa součástí Západu, nebo prostorem, který bude váhat a bude vystavený ruskému tlaku. "Já chci, aby střední Evropa byla součástí Západu a reaguji na svoje kolegy z jiných zemí, kteří mají jiný názor," zdůraznil premiér.
O odložení na neurčito se včera rozhodla celá vláda České republiky. „Společná jednání jsou zvykem, pokud existují témata, které by vlády měly řešit společně. Nejde ale o žádné nutné pravidlo nebo podmínku. V minulosti například český kabinet jednal s vládou Polské republiky nebo Izraele. Zároveň platí, že probíhají a budou probíhat individuální jednání například na úrovni jednotlivých ministrů či pracovních skupin nad konkrétními projekty,“ uvedla Ješátková. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) například uskuteční se svými protějšky jednání V4. Jednání ve formátu V4+ plánuje i ministerstvo životního prostředí.
„Nadále platí náš zájem o praktickou spolupráci, není však vhodná doba na symbolická gesta, čímž společné jednání vlád zajisté je. A to i v kontextu blížících se voleb do Evropského parlamentu,“ dodala Ješátková. Odložení (nikoliv zrušení) mezivládních konzultací se slovenskou vládou se nyní podle ní aktuálně týká plánovaného jednání, které mělo být na přelomu dubna a května. S jednáním se nepojila žádná speciální pracovní místa, která by byla kvůli odložení zrušena
Kohoutek soudí, že Česko nadstandardní spojenectví se sousedními státy vytvářet musí. V opačném případě podle něho hrozí, že zůstane "osamělým ostrůvkem uprostřed střední Evropy".
Česko podle Fialy vede úspěšnou zahraniční politiku, dosahuje ve vyjednáváních svých cílů v Evropské unii a rozvíjí vztahy v konkrétních věcech i ve visegrádské skupině (V4), do níž patří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Také ve V4 ale Česko prosazuje podle premiéra své zájmy. "Naším zájmem nejsou zájmy maďarského premiéra Viktora Orbána. Máme jiné zájmy, abychom ochránili naši bezpečnost a naši prosperitu. Podle toho musíme postupovat a postupujeme," řekl.
Ukončení česko-slovenských mezivládních konzultací oznámil Fiala po středečním jednání kabinetu. Podle slovenského premiéra Roberta Fica se česká vládní garnitura rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině.