Dokáže les léčit? Stromy nás nepřestávají překvapovat
LÉČBA LESEM
Posvátný strom je běžný motiv ve většině starých náboženství. V evropském světě se častěji objevuje již v minojské a mykénské době pozdní doby bronzové, kde byl původně spojován s mateřským, pečovatelským principem, ale později byl mužný dub zasvěcen Diovi a ostatní olympští bohové si rozebrali třeba olivu či fík. O mytologii a mystice stromů existují i v naší literatuře desítky titulů, ani je nepotřebujeme uvádět, protože i to, co jsme zatím o stromech zjistili běžným, vědeckým způsobem, je pozoruhodné a hodné úcty. Jde například o signalizaci pomocí organických molekul, složité sžívání se stromů s houbami i s komplikovaným společenstvím bakterií na listech. Stromy nás nepřestávají překvapovat.
Část staré úcty přešla do lidového umění, ornamentů na nádobách, výšivkách a do písní. Možná se zrcadlí ještě v barokním kultu drobných památek typu kaplička a nad ní lípa i v moderním ochranářském hnutí a „instituci“ památných stromů. Dodnes živý je motiv stromu života či gotického zeleného muže, který je obklopen září listů a z úst mu vyrůstají větévky, jako by středověký kameník chtěl říct, že listy a šumění větru jsou slova zeleného muže.
Koronavirus to má v borovém lese těžké
Při experimentech s reakcí těla na přírodní prostředí se obvykle měří koncentrace různých látek, anebo se srovnává srdeční rytmus za situace, když se díváte z okna na ulici nebo do zahrady. Zdraví je záležitost celého těla, a proto je často obtížné najít jeden typ měření. Pokud bychom měli uvést jednu skutečně prospěšnou činnost, a to z pohledu hned několika měřených veličin, tak jde o chůzi v lese, kolem které Japonci rozvinuli celý zdravotní postup „koupat se v lese“, shinrin-yoku. Mám pocit, že si někdy nalháváme, že svět je složitý. Možná je tak jednoduchý, že jej složitá lidská mysl neumí pochopit. Abychom byli o něco odolnější a měli lepší náladu, tak většině z nás stačí projít se hodinu či dvě mezi stromy.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde. V tomto týdnu vychází časopis navíc s přílohou 10 let Echa.