AD Echo Porada č. 32: Progresivní televizní daň je nehoráznost. Jedna prezidentská bota za druhou

NÁZORY ČTENÁŘŮ

AD Echo Porada č. 32: Progresivní televizní daň je nehoráznost. Jedna prezidentská bota za druhou
Česká televize Foto: Jan Zatorsky
1
Názory čtenářů
  • Václav Valeš
Sdílet:

NÁZORY ČTENÁŘŮ: Vážená redakce, se zájmem sleduji Vaši debatu o plánovaných změnách v koncesionářských poplatcích. Ztotožňuji se všemi výhradami, které na toto téma zazněly v podcastu i s faktem prezentovaným panem Peňásem, že je přece jedno, jakým technickým způsobem obsah veřejnoprávní televize sleduji.

Je zde ale jedno velké ale. Českou televizi nikdo nenutí, aby měla internetové stránky, natož aby na nich byl zdarma k dispozici celý její archiv. Po ČT dnes chceme, aby za koncesionářské poplatky zajišťovala pozemní vysílání svého signálu. Tím, že dává svůj obsah volně k dispozici na internetu, sama vytváří tu zvláštní situaci, že je možné její produkci sledovat legálně zdarma. Tím se ale přece společnost nemůže nechat vydírat.

Koncesionářské poplatky v této podobě byly historicky asi rozumné – televizní signál se vysílal pouze anténami a kdo měl přijímač zjevně i ČT sledoval. Bylo to i fér v tom, že kdo televizi třeba z principu neměl, na to nepřispíval. Rozhodně nebylo možné technicky vyřešit, kdo se jak často dívá na ČT. Dnes jsou samozřejmě jiné technické možnosti, televizní produkce se šíří různě a je to tak fajn. Ale že u vysílání přes internet lze zajistit, aby platili ti co se dívají, je zjevné. Myšlenka, že kdo má internet má platit, protože na internetu je i ČT je skutečně skandální. Tak ať tam není (zdarma přístupná).

To píšu jako plátce koncesionářských poplatků (který ano, na zpravodajství se není schopen dívat).

S pozdravem Václav Valeš

Sdílet:

Hlavní zprávy

nazory-ctenaru