Pití kávy vám může prodloužit život. Záleží ale, kdy ji pijete, naznačuje nová studie
VLIV PITÍ KÁVY NA ZDRAVÍ
Pití kávy je často spojováno s lepším zdravím srdce a delším životem. Nová studie však naznačuje, že pro maximální přínosy záleží i na tom, kdy kávu pijete. Výsledky zveřejněné v European Heart Journal naznačují, že omezení konzumace kávy na ranní hodiny může vést k lepšímu zdraví srdce a prodloužení života, píše CNN.
Studie analyzovala zdravotní data více než 40 000 dospělých z let 1999–2018. Výzkumníci zjistili, že ti, kteří pili kávu pouze ráno, měli o 16 % nižší riziko předčasného úmrtí z jakékoli příčiny a o 31 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby ve srovnání s těmi, kteří kávu nepili vůbec. Oproti tomu celodenní popíjení kávy tyto benefity nepřineslo.
Na množství vypité kávy přitom nezáleželo – ať už šlo o méně než jeden šálek nebo více než tři denně, ráno bylo prospěšné časové okno, konkrétně šlo ve studii o okno zhruba mezi čtvrtou hodinou ranní a polednem.
I když příčina tohoto jevu zůstává nejasná, výzkumníci navrhují několik možných vysvětlení. Pití ranní kávy může být ukazatelem pro celkově zdravější životní styl – ranní konzumenti kávy mohou mít pravidelnější denní režim, více cvičit a preferovat méně průmyslově zpracované potraviny. Navíc může hrát roli přirozený biorytmus těla. Přílišná konzumace kofeinu v odpoledních a večerních hodinách může narušit spánek, což má negativní dopad na zdraví.
Studie kombinovala data z dotazníků o stravovacích návycích a zdravotní informace účastníků. Byly analyzovány různé proměnné, včetně věku, pohlaví, fyzické aktivity, příjmu a zdravotního stavu. I přes pečlivou analýzu však studie zůstává observační, což znamená, že neprokazuje příčinnou souvislost.