Navádí laserové bomby, hledá zločince. Ukrajinci prý spojili umělou inteligenci s drony
UMĚLÁ INTELIGENCE
Ukrajina vyvinula a zavedla svou vlastní umělou inteligenci (AI) za mimořádných válečných podmínek a vytvořila tak něco, co západní spojenci považovali za nemožné. Umělá inteligence sehrála významnou roli v tom, jak dobře Ukrajina dokázala vystupovat proti většímu a zdánlivě silnějšímu soupeři. Poskytla totiž menšímu národu širokou škálu výhod, které by jinak možná neměl, informují Fox News.
„Ukrajinci dělají spoustu věcí. Chci říct, že tato inovace, která je v současnosti využívaná na bitevním poli je nad naše chápání. Upřímně řečeno, vláda USA i další západní mocnosti nemají nejmenší ponětí o inovaci, která se nyní děje. Nedokážou udržet krok,“ uvedl reportér Fox News působící na Ukrajině Brett Velicovich. „Ukrajinci totiž postupují příliš rychle.“
Časopis National Defense dokonce nazval válku na Ukrajině „nevídaným testovacím prostorem pro AI“ s všudypřítomným používáním dronů. George Dubynskyj, náměstek ministra pro digitální transformaci na Ukrajině vysvětlil pro Fox News Digital, že součástí klíče úspěchu a bleskového vývoje AI na Ukrajině je skutečnost, že země tvoří vlastní platformu umělé inteligence. Inženýři tak mohli přizpůsobit přesně na míru vývoj konkrétnímu využití.
Ministerstvo porovnávalo celkem deset platforem umělé inteligence, než se rozhodlo, že by bylo výhodnější vytvořit vlastní. Na této platformě se pracuje zhruba od poloviny roku 2022, koncem minulého roku se AI zavedlo do praxe. George Dubynskyj však zdůraznil že, ministerstvo neustále pracuje na zlepšení a dalším rozvoji inteligence. Ukrajinský inženýrský expert, který vystupuje pod jménem „Max“ také zmínil obrovskou uzavřenou síť kamer, která armádě umožňuje využívat počítačové vidění.
Tato technologie má oproti jiným modelům AI hned několik výhod. Současné platformy AI se soustředí hlavně na rozsáhlé jazykové modely jako je Google Bard a ChatGPT od OpenAI. Naproti tomu počítačové vidění, které se zaměřuje na interpretaci a analýzu vizuálních dat, ukázalo velké výhody pro širší škálu odvětví. Například ochránci přírody použili technologii ke sledování pytláků a ochraně ohrožených druhů. Výrobcům motorových vozidel pomáhá vylepšit technologie výroby.
V neposlední řadě ukrajinské armádě pomohlo vystopovat muže podezřelé z válečných zločinů během ruské invaze, a to díky rozsáhlému používání bezpilotních letounů (UAV) a dronů. AI je schopná ze záběrů identifikovat a kategorizovat zobrazené prvky. AI v současnosti určuje typ zachyceného objektu a jeho vlastnosti. Max dále uvádí, že bylo třeba technologii rozpoznávání zautomatizovat kvůli velkému množství nasbíraného materiálu.
Nová technologie pomohla ukrajinským jednotkám rozlišit mezi drony Shahed 136 íránské výroby, známými jako kamikadze, a standardními raketami. Také pomáhá zlepšit i zaměřování a účinnost naváděných laserových bomb.
Nejpůsobivějším počinem, kterého Ukrajina dosáhla v souvislosti s vývojem AI, byly však nízké náklady výroby. Oproti americkým společnostem se jednalo o zlomek rozpočtu. „Dělají to za stovky dolarů… Na Ukrajině se vyrábí tyhle věci v garáži,“ tvrdí Brett Velicovich. Brett také klade důraz na důvtipnost vývojářů. Okamžitě dostávají zpětnou vazbu a hned ví, co zlepšit a opravit. Vývojářské továrny vznikaly s pomocí asi 250 000 účastníků „IT armády“, kterou Ukrajina vytvořila, když válka začala, a rekrutovala lidi, kteří měli dostatečné znalosti v oboru.
Inženýr přezdívaný Max se dále vyjádřil k značnému rozdílu mezi ukrajinskými a ruskými vývojáři, kteří se nechtějí aktivně zapojit. „Ukrajinští inženýři jsou ve skutečnosti pod útokem a dělají, co mohou, aby tuto válku vyhráli. Pokud mluvíme o ruských inženýrech. Myslím, že se snaží vyhnout tomu, aby byli spojeni s touto válkou. Teprve teď vidíme na ruských telegramových kanálech, že shromažďují data.“
Na otázku, zda Ukrajina nějakým způsobem přistupuje k ruským datovým souborům, aby pomohla trénovat své platformy a zlepšovat schopnosti odpovídají Ukrajinci vyhýbavě: „Řekněme, že svou práci děláme úspěšně.“
Ukrajina avšak podle jejich slov neustále komunikuje s velkými společnostmi, náměstek ministra nejmenoval žádnou konkrétní. Uvedl pouze, že mluvil se společnostmi z Evropské unie a Indie kvůli vývoji zvláštních prvků. Nepovažuje top však za významnou spolupráci.