Obří odměny vedení UK vyvolaly bouři. „Cynický výsměch,“ píší v petici šokovaní akademici
"CYNICKÝ VÝSMĚCH"
Akademici z Univerzity Karlovy se bouří kvůli statisícovým odměnám vedení v čele s rektorkou Milenou Králíčkovou. V minulém roce si vedení univerzity rozdělilo 11,5 milionu korun. Nepřístojné jim přijde i to, že univerzita hájí vysoké odměny řešením střelby na filozofické fakultě, a chtějí odměny zdůvodnit. Vyjádření v protestní petici označili za „cynický výsměch“.
„Vážená paní rektorko, vážené vedení Univerzity Karlovy, obracíme se na Vás, abychom vyjádřili rozhořčení a hluboké zklamání nad Vaším vyjádřením ohledně výše Vašich odměn,“ píší autoři v úvodu petice, kterou podepsala desítka akademických pracovníků a téměř dvě stovky studentů a absolventů s tím, že listem chtějí poskytnout rektorce zpětnou vazbu a apelovat na její odpovědnost.
Jak informoval deník MF DNES, celkem si šestnáctičlenný poradní sbor vedení univerzity rozdělil za rok 11,5 milionu korun. Rektorka Milena Králíčková si od listopadu 2023 do listopadu 2024 přilepšila o 1,58 milionu korun. Navíc pobírala měsíční plat 175 tisíc korun. Průměrně si tak měsíčně přišla na 293 tisíc, což je víc, něž kolik bere premiér.
Kvestor Martin Maňásek dostal ke svému platu (165 tisíc korun) za stejnou dobu bonusy ve výši téměř 1,57 milionu. Šestnáctičlenný poradní sbor vedení univerzity si tak za zhruba rok rozdělil na odměnách 11,5 milionu korun.
„První nespravedlností“ je podle autorů petice samotná výše těchto odměn. „Apelujeme na Váš sebezpyt o to naléhavěji, když na mnoha fakultách velká část pracovníků stále nedosahuje ani minimální důstojné mzdy a kdy bolestně chybějí prostředky na dorovnání i těch mírně navýšených tarifů, jejichž úprava měla ukončit předchozí nerovné odměňování za stejnou práci.“
„Druhou nespravedlnost“ spatřují akademici v tom, že univerzita hájila po kritice výši odměn s odvoláním na tragickou střelbu na filozofické fakultě, k níž došlo 21. 12. 2023. „Odměny odpovídaly zcela bezprecedentní a mimořádné situaci, které UK čelila a kterou členové kolegia rektorky v roce 2024 řešili,“ uvedla mluvčí univerzity Lucie Přívětivá.
Obdobně vysoké odměny si navíc vedení školy rozdělovalo už předtím. To považují za „nepřijatelné“ a „cynické“.
„Je to o to nemravnější, že to říkáte přibližně rok po ukončení Měsíce pro Fakultu, kde jsme jako studující i vyučující dobrovolně a bez nároku na honorář věnovali stovky hodin práce, abychom pomohli překlenout následky této strašlivé události. Naším cílem bylo projevit skutečnou solidaritu a aktivně přispět k obnově akademické obce,“ stojí také v prohlášení, jehož autoři požadují „podrobné zdůvodnění každé odměny“ a zveřejnění seznamu odměňovaných.
„V debatách zaznělo, že tato situace je způsobena ministerstvem a že rektorát na výši odměn nemá vliv,“ píší dále. Tento argument však podle nich přímo vyvrací vyjádření ministra školství Mikuláše Beka (za STAN). Poukazují přitom na jeho vyjádření pro Echo24.
Podle Beka byla odměna pro rektorku standardní a odpovídala dlouhodobé praxi. „Je důležité, aby na to existovala pravidla, která umožňují přiměřenou míru transparentnosti. Není ale úkolem ministra vstupovat do odměňování na univerzitách. Z tohoto hlediska jsou samostatné,“ uvedl ministr.