„Musíme resetovat světový obchod.“ Americký ministr zahraničí v Bruselu vysvětloval americká cla
AMERICKÁ CLA
Americký ministr zahraničí Marco Rubio se tvrdě ohradil proti novináři, který americká cla v dotazu označil za "ničící světové ekonomiky". Rubio, který se účastnil setkání ministrů zahraničí NATO v Bruselu, uvedl, že cílem opatření je navrátit do USA produkci výrobků. V současnosti podle něj Spojené státy exportují jen služby a ostatní země mají z americké ekonomiky prospěch. To se musí změnit a světový obchod musí být přenastaven. Podle Rubia se trhy po úvodních otřesech brzy přizpůsobí. Informují například Fox News.
Podle Rubia musí být Spojené státy zemí s největším spotřebitelským trhem na světě a přitom jediné, co Spojené státy vyváží jsou služby. "Potřebujeme se vrátit do doby, kdy jsme byli zemí, která dokáže věci vyrábět, a abychom toho dosáhli, musíme přenastavit globální obchodní řád," uvedl Rubio.
Podle něj tak americký prezident správně došel k závěru, že současný stav světového obchodu je pro Spojené státy nevýhodný a těží z něj ostatní. "A tak světový obchod přenastaví a má k tomu plné právo," uvedl Rubio. Podle něj nejhorší co by Trump mohl udělat, je současný systém nechat takto navždy.
V odpovědi se také opřel do největšího geopolitického rivala Spojených států – Číny. "Je to nehorázné. Vždyť nic nespotřebovávají. Jediné, co dělají, kromě toho, že staví celní a jiné bariéry je, že vyvážejí, zaplavují a narušují trhy," uvedl Rubio.
Ten zároveň vyjádřil přesvědčení, že trhy se nové situaci přizpůsobí. "Podniky na celém světě a globální obchod prostě musí vědět, jaká jsou pravidla. Jakmile budou vědět, jaká jsou pravidla, přizpůsobí se jim," řekl. "Takže si nemyslím, že je fér říkat, že se ekonomiky hroutí. Trhy se hroutí, protože trhy jsou založeny na hodnotě akcií společností, které jsou dnes zakotveny ve způsobech výroby, které jsou pro Spojené státy špatné," uvedl Rubio.
Trump vyhlásil cla na většinu států světa na začátku měsíce. Řada států včetně Číny reagovala vyhlášením odvetných cel. Cla může podle americké ústavy vyhlašovat Kongres, ten však v průběhu let řadu pravomocí v této otázce převedl zákony na prezidenta. Ten je může vyhlásit za splnění určitých podmínek. Ale například v případě Kanady si Trump cestu zjednodušil vyhlášením nouzového stavu na hranicích kvůli převozu drogy fentanyl. Americký Senát už odhlasoval rezoluci, která výjimečný stav na hranicích ruší. K tomu pomohly hlasy čtyř republikánů, kteří hlasovali s demokratickou menšinou.