Záchrana banky bohatých: Credit Suisse spolkne rival, zaniknou tisíce míst
PROBLÉMY ŠVÝCARSKÉ BANKY
Největší švýcarská banka UBS zaplatí za svého dlouholetého rivala Credit Suisse asi tři miliardy franků (CHF; téměř 73 miliard Kč). Banky to uvedly na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS uvedla, že je zatím brzy spekulovat o tom, kolik lidí v souvislosti s transakcí přijde o práci. Informované zdroje dosud uváděly, že může zaniknout až 10.000 pracovních míst.
UBS převezme v záchranné operaci svého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Na posílení likvidity poskytne švýcarská centrální banka až 100 miliard franků (CHF; 2,4 bilionu Kč). „Převzetím Credit Suisse bankou UBS jsme nalezli řešení, které zajistí finanční stabilitu a ochrání švýcarskou ekonomiku v této výjimečné situaci,“ uvedla centrální banka.
Credit Suisse patří k největším správcům majetku na světě, služby poskytuje především bohatým jednotlivcům a je považována za jednu z třiceti systémově důležitých bank v globální finanční architektuře. Je druhou největší bankou ve Švýcarsku.
Švýcarský prezident Alain Berset řekl, že zachránit Credit Suisse tak, aby přežila bez pomoci jiné banky, už kvůli ztrátě důvěry nebylo možné. Podle ministerstva financí je zvolené řešení nejméně bolestivé pro Švýcarskou konfederaci i pro její daňové poplatníky, než by byla jiná varianta.
Credit Suisse, která vznikla v roce 1856, doplatila na chybná rozhodnutí manažerů v minulosti a také na skandály ve svém investičním bankovnictví. Vaz jí zlomila až krize důvěry z tohoto týdne, kdy klienti začali ve velkém vybírat vklady.
Švýcarská centrální banka podle zdrojů také v rámci dohodnuté transakce nabídne 100 miliard USD (více než 2,2 bilionu Kč) na posílení likvidity Credit Suisse. Dohoda pamatuje také na únikovou cestu, která předpokládá, že transakce bude anulována, pokud se cena swapů úvěrového selhání prudce zvýší a překročí dohodnutou úroveň.
Credit Suisse doplatila na chybná rozhodnutí manažerů v minulosti a také na skandály ve svém investičním bankovnictví. Vaz jí zlomila až krize důvěry z tohoto týdne, kdy klienti začali ve velkém vybírat vklady. Švýcarská vláda má zájem na tom, aby se krize nerozšířila do celého bankovního sektoru, na kterém je Švýcarsko závislé.
Švýcarsko se snaží předložit řešení pro Credit Suisse dříve, než se v pondělí ráno začne obchodovat na burzách v Asii. Existují obavy, že pokud by se záležitost nevyřešila ani do té doby, zavládne na trzích nervozita a hlavní akciové indexy prudce oslabí. To by znamenalo ekonomické ztráty pro jednotlivce, firmy i vlády.
Credit Suisse patří k největším správcům majetku na světě, služby poskytuje především bohatým jednotlivcům a je považována za jednu z třiceti systémově důležitých bank v globální finanční architektuře. Z toho důvodu jednání ve Švýcarsku pozorně sledují také regulační orgány v Británii, Německu, Spojených státech a dalších velkých zemích.