Zemřel Eduard Harant, Klausův přítel a mecenáš česko-rakouských vztahů
ČESKO-RAKOUSKÉ VZTAHY
Ve věku 95 let zemřel v úterý význačný činitel a mecenáš české národnostní menšiny ve Vídni, rakouský nakladatel a mediální podnikatel Eduard Harant. Redakci Echo24 to potvrdil exprezident Václav Klaus, který jej označil za blízkého člověka a dlouholetého přítele. Zároveň ocenil nezastupitelnou roli tohoto vídeňského rodáka pro česko-rakouské vztahy. Spoluzakladatel Rakousko-české společnosti obdržel v roce 2014 řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.
„V úterý brzy ráno zemřel ve Vídni ve věku 95 let jeden z největších podporovatelů a vlastenců, které naše země vůbec měly. Celý svůj život žil ve Vídni, ale přesto jsme ho všichni považovali za faktického, oficiálního velvyslance České republiky v této sousední zemi. Podporoval mnoho aktivit, dlouhá léta financoval Školský spolek Komenský a gymnázium, kde se vyučovala čeština. Bude nám všem strašně chybět,“ sdělil redakci Václav Klaus.
Nenahraditelný přínos pro město Vídeň ocenil v prohlášení pro rakouský web oe.24 i současný vídeňský starosta Michael Ludwig. „Nedávno jsme ve Schweizerhausu oslavili Ediho 95. narozeniny – teď už s námi není. A to se mě hluboce dotýká,“ uvedl. Připomněl kariéru Eduarda Haranta v médiích, kde se mj. stal ředitelem nejstaršího nakladatelství v Rakousku Carl Gerold‘s Sohn. „Na konci 80. let založil vlastní podnik: Compress Publishing Company, který také řídil až do jeho rozpuštění. Compress a Edi Harant patřili k Vídni stejně jako Schweizerhaus k Prátru. Společnost se starala o mezinárodní komunikaci Vídně a udržovala jedenáct zahraničních kanceláří s přibližně 30 zaměstnanci ve střední a východní Evropě,“ připomněl vídeňský starosta.
Zmínil také, že Eduard Harant coby syn českých rodičů vyrůstal ve Vídni dvojjazyčně. „Jeho český původ mu vždy umožňoval myslet nekonvenčně. Po sametové revoluci v roce 1989 se zasazoval o demokratické přeuspořádání Československa. Eduard Harant dále sehrál klíčovou roli při výstavbě domu prvního rakouského prezidenta Karla Rennera v Dolních Dunajovicích, který byl slavnostně otevřen v roce 2005 a dodnes slouží jako místo přátelských setkávání mezi Českou republikou a Rakouskem. Aktivně také podporoval dvojjazyčné gymnázium Komenského ve Vídni, za což byl zvěčněn na mramorové desce na fasádě školní budovy,“ dodal vídeňský starosta. Připomněl i zásluhy Eduarda Haranta při založení Rakousko-české společnosti v roce 1994.
Exprezident Klaus při oslavách Harantových devadesátin na vídeňské radnici před pěti lety pro ORF řekl: „On opravdu dělá most mezi našimi zeměmi a já bych si dokonce troufal říci, že nevím, jestli mám někoho na celém světě v cizině, který by mně byl tak blízký a který by byl tak dlouholetým a dobrým přítelem, jako je pan Harant.“
Osobně mu český exprezident popřál letos v květnu ve Vídni k jeho 95. narozeninám.