Putin poslal svou „osobní gardu“ na ukrajinská okupovaná území, aby je „vyčistila“ od partyzánů
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Na 35 000 příslušníků Národní gardy Ruské federace (Rosgvardija) bylo počátkem ledna posláno na okupovaná území Ukrajiny. Jejich úkolem je odhalovat ukrajinské partyzány a odbojové skupiny, píše deník Kyiv Post s odvoláním na Národní centrum ukrajinského odporu. Rosgvardija je vojenská formace podřízená přímo prezidentovi Vladimiru Putinovi a v současnosti tvoří po ruských ozbrojených silách druhou největší silovou strukturu na okupovaných územích Ukrajiny .
Hlavními povinnostmi Rosgvardije je odhalovat partyzány na okupovaných územích, pronikat do místního obyvatelstva a provádět propagandistickou činnost ve vzdělávacích institucích. Příslušníci Rosgvardije mají rovněž za úkol hlídkování v okupovaných městech.
Podle centra odporu tvoří polovinu z 35 tisíc členů Rosgvardije na Ukrajině pravidelné formace, které jsou děleny na brigády a dále pak na prapory a taktické skupiny. Další část příslušníků je složena z členů policejních zásahových jednotek OMON a zvláštních jednotek rychlé reakce SOBR, které na Ukrajině rotují. Rosgvardija vznikla v roce 2016 a celkově má v Rusku na 300 tisíc členů, nejedná se o příslušníky armády. Národní garda Ruské federace nahradila dřívější vojska ruského ministerstva vnitra.
Jednotky Rosgvardije nasazené na okupovaných územích jsou vybaveny tanky, obrněnými vozidly, vrtulníky a dělostřeleckými systémy. Podle ukrajinských partyzánů používají okupační síly tuto značnou výzbroj k potlačení jakéhokoli náznaku nesouhlasu s ruskými úřady mezi místním obyvatelstvem.
Jednotky Rosgvardije se také podílely na střežení volebních místností na okupovaných územích během Rusy pořádaného referenda a voleb v září 2022, resp. v září 2023.