Nový reaktor v Dukovanech: průšvih, nebo skvělý úspěch?
BRUSEL A PROUD Z JÁDRA
Uběhl měsíc od chvíle, co Evropská komise rozhodla, za jakých podmínek může Česká republika postavit pátý reaktor v Dukovanech. Premiér Petr Fiala k tomu rozradostněně napsal: Děláme, co je třeba. Ale za týden nám všem radost zkazil bývalý ředitel ČEZ a později vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl varováním, že podmínky nastavené Komisí jsou velmi nevýhodné. Kritici Mílova ražení v kostce říkají: Komise z ideologických důvodů chce, aby elektřina z jádra byla dražší než OZE, tedy tzv. obnovitelné zdroje energie. Svou úvahu opírají o několik míst z tiskové zprávy Evropské komise.
Co tato notifikace přinese domácím spotřebitelům a průmyslu? Do Echa přišli diskutovat Tomáš Ehler, který za ministerstvo průmyslu a obchodu vedl jednání s komisí, Petr Závodský, generální ředitel dceřiné společnosti ČEZu Elektrárna Dukovany II. a konečně Jiří Marek, kdysi předseda dozorčí rady ČEZ a dnes předseda spolku Jaderní veteráni.
Celá audio a video verze ZDE.
Pánové, o notifikaci Evropské komise jsme zatím slyšeli hlavně to, že je napsaná tak, aby preferovala OZE před elektřinou vyrobenou v budoucím pátém bloku Dukovan. Je to pravda?
Ehler: Rozhodnutí Evropské komise čítá 120 stran hutného odborného textu a doposud nebylo zveřejněno. Diskuse zatím probíhala na základě tiskových zpráv Komise. A právě na základě neznalosti detailů často zaznívá kritika, že model musel být zásadně změněn. Nemusel. To klíčové z našeho pohledu tam je: financování skrze státní půjčku bez úroku po dobu výstavby a posléze s nízkým úrokem se splatností 30 let. To je významný krok k zajištění výhodného a stabilního financování. Obhájili jsme si i další dva pilíře veřejné podpory. Jedním je smlouva o výkupu elektřiny. Tam byly dopracovány v souvislosti se změnou pravidel trhu s elektřinou v EU principy dvoustranného vyrovnávacího režimu. Ale zůstává zajištěna návratnost po dobu výkupu 40 let. A třetí pilíř jsou záruky garance státu ohledně politických a legislativních rizik, tedy rizika mimo vliv investora. Takže celkově byl model schválen tak, jak my jsme ho navrhli.
A ta preference OZE před jádrem v rozhodnutí Komise je?
Ehler: Tiskové zprávy jsou z definice zkratkovité a nesou i politické sdělení. A ano, obnovitelné zdroje mají v EU silnou podporu, jsou součástí cílů podobně jako jaderná energetika. Rozhodnutí k Dukovanům samo o sobě žádnou diskriminaci jádra proti obnovitelným zdrojům neobsahuje. Mechanismus, konkrétně nastavení režimu plateb podle té smlouvy o výkupu, zahrnuje prvky, které mají motivovat provozovatele jaderné elektrárny, aby v rámci technických možností upravil výkon, a dosáhl tak jednak vyššího zisku a jednak fungoval efektivně na trhu. Ale nikde v rozhodnutí Komise nenajdete, že by provozovatel jaderné elektrárny musel povinně sjíždět výkon, najíždět výkon, vypínat, zapínat. S vaší zkratkou, že OZE mají přednost před jádrem, bych proto nesouhlasil. To rozhodnutí Komise obnovitelné zdroje ani neřeší. Řeší efektivní působení na trhu, primárně zajištění návratnosti a finanční stabilitu. Z pohledu státu je důležité, aby společnost Dukovany II byla stabilní a výrobou přispěla k zajištění energetické bezpečnosti. A zároveň aby byla schopna splácet státní půjčku.
Zkrácená verze na YouTube ZDE.
Celý text si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18:00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.