Překvapivý nález. Vědci objevili novou barvu, kterou dosud nikdo neviděl
OBJEV NOVÉ BARVY
Tým amerických vědců oznámil, že objevil dosud neznámou barvu, kterou lidské oko za běžných okolností není schopno vnímat. Nový odstín, pojmenovaný „olo“, je popisován jako extrémně sytý modrozelený tón, který lze spatřit pouze díky speciální stimulaci oční sítnice pomocí laseru, píše zpravodajská stanice BBC.
Výsledky experimentu byly zveřejněny v časopise Science Advances. Podle spoluautora studie, profesora Rena Nga z Kalifornské univerzity v Berkeley, je objev „pozoruhodný“. „Olo je sytější než jakákoli barva, kterou můžete vidět v reálném světě,“ popsal Ng v rozhovoru pro BBC Radio 4. Přirovnal to k situaci, kdy celý život vídáte pouze jemné odstíny růžové, až jednoho dne narazíte na tak intenzivní růžovou, že by se mohla nazývat úplně novou barvou – například červenou.
Experimentu se zúčastnilo pět lidí s normálním barevným viděním, včetně profesora Nga. Vědci pomocí přístroje nazvaného Oz – soustavy zrcadel, laserů a optických zařízení – vysílali přesně cílené laserové impulzy do sítnice účastníků. Zaměřili se na stimulaci pouze jedné skupiny světločivných buněk, tzv. M čípků, které jsou citlivé na zelené světlo. Tato selektivní stimulace způsobila, že mozek vytvořil vjem barvy, která za normálních podmínek nevzniká.
„V běžném vidění jakékoliv světlo, které aktivuje M čípky, současně stimuluje i sousední S (modré) nebo L (červené) čípky. V našem pokusu jsme ale aktivovali jen M čípky, a tím jsme vytvořili vjem, který příroda běžně nenabízí,“ vysvětlili vědci ve studii. Účastníci experimentu měli následně možnost doladit barevné spektrum na speciálním ovladači tak, aby co nejlépe odpovídalo tomu, co viděli při laserové stimulaci.
PODCAST: Velikonoční jízdy křižáků existují od 15. století, zastavil je až covid. Budou někdy jezdit i ženy?
Nicméně ne všichni odborníci souhlasí, že jde skutečně o „novou barvu“. Profesor John Barbur z City St George’s, University of London, který se studie neúčastnil, upozornil, že vnímání barev je složitý proces a v tomto případě může jít spíše o změnu v intenzitě nebo jasu známých odstínů. „Je to technologický úspěch ve stimulaci konkrétních čípků, ale samotný objev nové barvy je otevřený diskusi,“ řekl.
Profesor Ren Ng přesto věří, že výzkum by mohl mít v budoucnu význam pro lidi s poruchami barevného vidění, protože odhaluje nové možnosti vnímání barev pomocí cílené stimulace sítnice.