Čistky byly zahájeny. Členové AfD ve státní správě budou prověřováni, nejméně 200 policistů vyšetřováno
AFD V NĚMECKU
Členové nyní podle průzkumů nejsilnější německé strany AfD ve státní správě budou v některých spolkových zemích prověřováni poté, co v pátek Spolkový úřad na ochranu ústavy označil stranu za "pravicově extremistickou," a v podstatě tak značně uvolnil cestu k jejímu zákazu, po kterém část politiků volá. Týká se to například policistů. Několik disciplinárních řízení pro podezření z extremismu již probíhá, informuje Die Welt. Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul řekl, že „extremistické názory zde nemají místo. Kdo to nepochopí, bude vyhozen!“
Spolkový úřad pro ochranu ústavy v pátek předložil nové zhodnocení AfD a nyní celou politickou stranu řadí do kategorie "pravicově extremistických". Důvodem je „extremistická charakteristika strany jako celku, která nerespektuje lidskou důstojnost,“ což má vyplývat z toho, že na Němce pohlíží z etnického hlediska, staví se proti migrantům a muslimům.
Po přehodnocení AfD Úřadem na ochranu ústavy stojí spolkové země před otázkou, jak naložit s členy strany aktivními ve státní správě, píše deník. Hesensko a Bavorsko již oznámily svůj záměr kontrolovat členy AfD ve státní správě. Zkoumat by se mělo, do jaké míry má kategorizace „dopad na členy a funkcionáře AfD ve státní službě“, řekl v sobotu deníku Bild hesenský ministr vnitra Roman Poseck, člen Křesťanskodemokratické unie (CDU). „Naši zaměstnanci v policii a státní správě musí zaručit, že se za všech okolností postaví za náš svobodný demokratický základní řád,” prohlásil.
Podobně se vyslovil i bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, z Křesťanskosociální unie (CSU). „Musíme také prozkoumat, jaké důsledky musí mít tato kategorizace pro činnost členů AfD ve veřejných službách,“ řekl.
Stejně jako Herrmann se i dolnosaský lídr CDU Sebastian Lechner domnívá, že je třeba se blíže podívat na financování AfD. „Konference ministrů vnitra by nyní měla pečlivě zvážit žádost o odebrání stranického financování. Financování pravicově extremistické a protiústavní propagandy z peněz daňových poplatníků považuji za nepřípustné,“ uvedl podle listu Welt Lechner.
Případné řízení o zákazu, které by mohl iniciovat Spolkový sněm, Spolková rada a spolková vláda, vyvolává mezi ministry vnitra spory. Durynský ministr vnitra Georg Maier ze Sociálnědemokratické strany řekl deníku Bild, že „zahájení řízení o zákazu je logickým důsledkem tohoto rozhodnutí a musí se nyní důsledně řešit jako další krok.“
Přístup Maierova hamburského protějšku, Andy Groteho (SPD) byl poněkud opatrnější, když řekl deníku, že zařazení do kategorie pravicových extremistů, pokud by bylo potvrzeno soudem, je nutnou, ale nikoliv postačující podmínkou pro případné řízení o zákazu. Dalším krokem by bylo, kdyby Úřad na ochranu ústavy nebo Spolkové ministerstvo vnitra prověřily, zda by řízení o zákazu mohlo být vedeno s požadovanou velmi vysokou pravděpodobností úspěchu.
AfD proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro ochranu ústavy hodlá podniknout právní kroky. Oba spolupředsedové Alice Weidelová a Tino Chrupalla kritizovali klasifikaci své strany jako vážnou ránu německé demokracii. „Spolková vláda je v úřadu teprve čtyři dny. Tajná služba už nemá ani prezidenta. A kategorizace jako takzvaný 'podezřelý případ' nebyla právně uzavřena,“ napsali oba politici v tiskovém prohlášení, které bylo rozesláno v Berlíně.
Podle zpráv médií probíhá v současné době ve spolkových zemích kázeňské řízení nebo vyšetřování proti nejméně 193 policistům pro podezření z "pravicově extremistických" názorů nebo "konspirační ideologie". Skutečný počet je pravděpodobně podstatně vyšší, protože Severní Porýní-Vestfálsko, Berlín a Meklenbursko-Přední Pomořansko doposud neposkytly žádné jasné údaje, uvedly televizní stanice RTL a časopis Stern s odvoláním na vlastní dotaz na ministerstva vnitra 16 spolkových zemí. Nebylo však uvedeno, zda se jedná skutečně o členy AfD.
Podle zprávy Severní Porýní-Vestfálsko a Berlín nahlásily zhruba 80 disciplinárních případů, kterými se v současné době zabývají. Podle vlastních vyjádření je však nedokázaly zařadit do politických kategorií, jako jsou „pravicové“ nebo „levicové“. Meklenbursko-Přední Pomořansko uvedlo, že aktuální údaje sdělí až ve čtvrtém čtvrtletí.
„Státní zaměstnanci musí celým svým chováním ve službě i mimo ni prokázat svou oddanost svobodnému demokratickému základnímu řádu ve smyslu základního zákona (ústavy) a zasadit se o jeho zachování,“ řekl bavorský ministr vnitra Herrmann. Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul řekl podle magazínu Stern a RTL, že „extremistické názory zde nemají místo. Kdo to nepochopí, bude vyhozen!“