Rozpočet ve sněmovně: Koalice připouští drobné změny, Schillerová chce úplné přepracování
ROZPOČET 2024
Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok začnou ve středu v prvním čtení projednávat poslanci. Představitelé vládní pětikoalice očekávají jeho schválení, pro deník Echo24 nicméně připouští, že by ještě mohlo dojít k drobným změnám v rámci jednotlivých kapitol. Návrh počítá s deficitem ve výši 252 miliard, jednalo by se tak o pátý nejvyšší schodek v české historii. Hnutí ANO navrhne vrátit návrh k přepracování.
Rozpočtový schodek vláda navrhla o 43 miliard korun nižší než na letošek. Návrh už obsahuje opatření z vládního konsolidačního balíčku, který přináší kromě škrtů také zvýšení některých daní. V prvním čtení sněmovna schvaluje základní parametry návrhu rozpočtu, tedy příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Potom už je poslanci nemohou měnit, mohou prosazovat pouze přesuny uvnitř rozpočtu.
Místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) na tiskové konferenci před jednáním dolní komory uvedl, že na rozpočtu lze ocenit snížení výdajů a počet míst státních zaměstnanců, ale snaží se udržet výdaje na investice. „Nerezignovali jsme ani na konsolidaci a každý z nás by si přál, aby konsolidace byla rychlejší. Manévrovací prostor se ale zužuje, například kvůli zvýšeným výdajům na obsluhu státního dluhu,“ uvedl Munzar.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob pro Echo24 řekl, že očekává, že ve středu bude první čtení dokončeno. „Umím si představit pozměňovací návrhy, na kterých bude koaliční shoda,“ uvedl Jakob. Podobně se pak pro redakci vyjádřil šéf poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek. „Očekávám za prvé schválení rozpočtu v prvním čtení. Zároveň ale nelze vyloučit drobné změny v rámci jednotlivých kapitol rozpočtu,“ dodal Dufek.
Jeho straník a ekonomický expert lidovců Michael Kohajda pro Echo24 řekl, že neočekává jakékoliv změny oproti vládnímu návrhu v jeho základních parametrech, které se v rámci prvního čtení schvalují. „Předpokládám, že opozice bude klást jednotlivým ministrům otázky vztahující se k jejich resortům. Myslím, že první čtení ve středu uzavřeme,“ řekl Kohajda.
Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek deníku Echo24 sdělil, že diskuse o rozpočtu je příležitostí nasvítit kontrast mezi 252 miliardami deficitu vládní pětikoalice a návrhy opozice, která by dluhy dramaticky navýšila, jak jsme viděli u projednávání protidluhového balíčku“. Dodal, že obstrukce do takové míry jako u konsolidačního balíčku nečeká. „Paní předsedkyně (Alena) Schillerová (ANO) nás ujistila, že obstrukce nebudou,“ řekl Michálek.
Předseda rozpočtového výboru a zpravodaj pro první čtení Josef Bernard (STAN) před jednáním sněmovny uvedl, že je zřejmé, že dochází k razantnímu snižování státního zadlužování. „Rozpočet je ovlivněn konsolidačním balíčkem, je také významně ovlivněn úpravami důchodového systému. Opatření, která jsme přijali, jsou podle mě správná, snižujeme schodek navzdory navyšování například výdajů na obranu,“ uvedl Bernard s tím, že balíček se nedotkl ani sociálního systému ani investic.
„Dali jsme si velký pozor, aby veškerá čísla, která v rozpočtu jsou implementována, prošla patřičně Národní rozpočtovou radou, výborem pro rozpočtové prognózy. A mohu vám říci, že z obou těchto institucí máme pozitivní stanovisko. Stojíme tedy na pevných nohách a jde o velmi zodpovědně připravený rozpočet,“ dodal Bernard. Jakub Michálek pro Echo24 dodal, že obstrukce do takové míry jako u konsolidačního balíčku nečeká. „Paní předsedkyně (Alena) Schillerová (ANO) nás ujistila, že obstrukce nebudou,“ řekl Michálek.
Schillerová: Stanjura opět porušuje pravidla
Sama exministryně financí a šéfka poslanců hnutí ANO Schillerová pro Echo24 řekla, že vzhledem k tomu, že ministr Stanjura „opět porušil základní pravidla poctivého rozpočtového řemesla, bude hnutí ANO navrhovat vrácení k přepracování“. „Na příjmové straně nejsou zahrnuty dopady daňového balíčku číslo dvě, zejména důsledky zdražení elektřiny firmám až na trojnásobek, což podle našich propočtů povede ke snížení daňových příjmů o 5-10 miliard korun,“ míní Schillerová.
„Pokud má vláda tento záměr, není možné, aby s ním predikce příjmů státu nepočítala. Mimo jakékoliv zvyklosti je také dodatečných 19 miliard korun, které se záhadně objevily mezi předložením návrhu do vlády na konci srpna a jeho schválením na konci září. Na výdajové straně nám zase chybí 18 miliard na financování Státního fondu dopravní infrastruktuy, které však mimorozpočtovou půjčkou vůbec nevstupují do rozpočtu, což snižuje transparentnost rozpočtu,“ dodala Schillerová s tím, že navíc zcela chybí jakákoliv rozpočtová rezerva pro případ, že Ústavní soud shodí sporné červnové snížení mimořádné valorizace.
Podobně hovoří i místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). „Vláda slibovala, že bude konsolidovat veřejné finance, premiér a další ministři slibovali, že budou výrazným způsobem ořezávat zbytné agendy a snižovat schodek státního rozpočtu. Opak je pravdou. V letošním roce je oficiální schodek 295 miliard, ale dalších 30 miliard je schováno v mimorozpočtových fondech. Takže deficit bude ve skutečnosti 325 miliard,“ uvedl Hrnčíř.
„V příštím roce to bude dost podobné. Vláda avizuje deficit ve výši 252 miliard, ale ve skutečnosti dalších 18 miliard je opět schováno v mimorozpočtových fondech. To znamená, že deficit bude 270 miliard,“ uvedl Hrnčíř s tím, že SPD s návrhem nesouhlasí. Jako jeden z hlavních problémů označil dvě procenta HDP na obranu, peníze by podle něj měly zůstat českým občanům.