Nebudeme tolerovat útoky na nákladní lodě, vzkázal Biden Húsíům po úderech v Jemenu
BIDEN A JEMENŠTÍ POVSTALCI
Spojené státy nebudou jemenským povstalcům Húsíům tolerovat útoky na nákladní lodě v Rudém moři, řekl v pátek americký prezident Joe Biden. Americká armáda společně s Británií a s podporou Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Nizozemska úspěšně podnikla útoky proti různým húsíjským cílům, uvedl také šéf Bílého domu. Britský premiér Rishi Sunak řekl, že britské letectvo provedlo cílené údery proti vojenským zařízením Húsíů. Washington a jeho spojenci prohlásili, že cílem je obnovit stabilitu v Rudém moři. Rusko kvůli útokům na Jemen požádalo, aby se v pátek sešla Rada bezpečnosti OSN. Írán je označil za porušení jemenské suverenity.
Biden Húsíům vzkázal, že „nebude váhat a nařídí další opatření na ochranu našich lidí a volného pohybu zboží v mezinárodním obchodu na jedné z nejdůležitějších obchodních cest na světě“. Premiér Sunak povstalce obvinil, že svými „nebezpečnými a destabilizujícími útoky“ způsobili zásadní narušení životně důležité námořní trasy, což vedlo k růstu cen komodit“.
Podle prohlášení britského ministerstva obrany existují po útocích předběžné známky, že „schopnosti Húsíů útočit utrpěly“. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle agentury Reuters řekl, že útoky mířily na lokality spojené s húsíjskými bezpilotními letouny, balistickými střelami a střelami s plochou dráhou letu, pobřežními radary a zařízeními pro kontrolu vzdušného prostoru.
Spojené státy se domnívají, že za všemi fázemi húsíjských útoků je Írán, řekl nejmenovaný americký činitel.
„Rusko požádalo, aby se v souvislosti s americkými a britskými útoky na Jemen konala naléhavá schůzka Rady bezpečnosti OSN,“ uvedlo podle agentury TASS ruské zastoupení při OSN. Schůzka je naplánovaná na 10:00 místního času (16:00 SEČ).
Ke zdrženlivosti a zabránění eskalaci vyzvala po pátečních útocích Saúdská Arábie. Její ministerstvo zahraničí uvedlo, že země situaci sleduje s „velkým znepokojením“. Rijád v posledních měsících vedl mírová jednání s Húsíi, kteří ovládli velkou část Jemenu, zejména při pobřeží Rudého moře. Saúdská Arábie stála v čele Západem podporované koalice, která se povstalcům postavila.
Írán, který Húsíe dlouhodobě podporuje, útoky odsoudil. „Považujeme je za jasné porušení jemenské suverenity a územní integrity a za porušení mezinárodního práva,“ řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí.
Podle libanonského šíitského hnutí Hizballáh rovněž podporovaného Teheránem „americká agrese znovu potvrzuje, že USA jsou partnerem sionistického nepřítele v páchání tragédií a masakrů v Pásmu Gazy a regionu“.
Jde o první údery vedené proti těmto šíitským povstalcům přímo na území Jemenu od loňského listopadu, kdy Húsíové začali napadat námořní přepravu na klíčové obchodní trase v Rudém moři. Húsíové prohlašují, že tak činí na podporu palestinského hnutí Hamás, proti němuž po teroristických útocích ze 7. října vede válku Izrael, a tvrdí, že útočí na lodě napojené na Izrael nebo směřující do izraelských přístavů. Mnohé z napadených plavidel však žádné vazby na Izrael neměly.
Po Rudém moři je přepravována přibližně desetina objemu světového obchodu. Tato důležitá námořní cesta vede do Suezského průplavu, který je nejkratším spojením mezi Asií a Evropou. Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Rudém moři se velké dopravní společnosti této oblasti vyhýbají a jejich lodě plují oklikou kolem mysu Dobré naděje. To ale plavbu o několik dnů prodlužuje a prodražuje ji.