Na Plzeňsku hořelo deset hektarů pole. Hasiči v Česku vyráželi k desítkám případů
ZÁSAH HASIČŮ
Hasiči likvidují rozsáhlý požár částečně posekaného pole u obce Luhov na severním Plzeňsku. Podle jejich odhadů se oheň rozšířil asi na deset hektarů. Po 17:30 se požár podařilo zastavit, informovali krajští hasiči. Kouř bylo možné vidět z velké dálky a na linku 150 kvůli požáru volalo mnoho lidí. Hasiči bojují i s dalšími požáry polí, apelují na zemědělce, aby při žních kontrolovali techniku a snažili se požárům předcházet.
První odhady uváděly rozlohu požáru u Luhova zhruba na 500krát 400 metrů, fronta požáru se odhadovala na 100 metrů. Na místě hasiči zřídili čerpací stanoviště. Nyní se bude redukovat počet hasičských jednotek.
Sedm jednotek hasičů v sobotu odpoledne také likvidovalo požár pole s ječmenem v Mrákotíně na Chrudimsku. Hořelo na ploše o rozloze asi pět hektarů a oheň se rozšířil i na keře v lese. Pole traktor oborával tak, aby se požár dál nešířil, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Oheň vznikl při žních, kdy se do stroje dostal kámen.
Hasičům se požár podařilo zcela uhasit necelou hodinu od nahlášení. Škoda byla předběžně vyčíslena na 30.000 korun. Uchráněno bylo obilí na poli za 60 000 korun a přilehlý les byl v hodnotě přibližně půl milionu korun.
„Za dnešek evidujeme už přes 140 požárů, ve více než polovině případů zasáhl oheň polní a travní porost, stohy nebo posekaná strniště. Svědčí to o tom, že v okolním prostředí panuje velké sucho. Buďte maximálně opatrní a vyvarujte se použití otevřeného ohně v přírodním prostředí,“ napsali okolo šesté hodiny v sobotu hasiči na svůj oficiální twitterový profil.
Za dnešek evidujeme už přes 140 požárů, ve více než polovine případů zasáhl oheň polní a travní porost, stohy nebo posekaná strniště. Svědčí to o tom, že v okolním prostředí panuje velké sucho. Buďte maximálně opatrní a vyvarujte se použití otevřeného ohně v přírodním prostředí. pic.twitter.com/1TUcNzG35H
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) July 8, 2023
Při sklizni pozor, varují hasiči zemědělce
Hasiči upozorňují, že během sklizně a zároveň při delším suchu se může požár snadno rozpoutat. Doporučují mimo jiné, aby byly stroje a zařízení při sklizni vybavené lapači jisker, lidé by také měli preventivně zkontrolovat žňovou techniku, především elektroinstalaci a palivovou soustavu, promazat plochy, které by se třením mohly nadměrně zahřívat.
Zemědělci by také měli vybavit žňovou techniku kromě hasicího přístroje instalovaného výrobcem ještě vodním nebo pěnovým přenosným hasicím přístrojem. Doporučené je také při nasazení žňové techniky mít na poli k dispozici samostatnou zemědělskou techniku, kterou je možné použít k vytvoření ochranného pruhu proti přenosu požáru v šíři nejméně deset metrů.
Kvůli teplému a suchému počasí platí v celém Česku varování před vznikem požárů. Hasiči jich v sobotu v celé republice evidují zatím přes 140. Ve více než polovině případů hořela pole, louky, stohy nebo posekaná strniště.