Válka na osmi frontách. Kde a proti komu bojuje Izrael
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Izrael bojuje na osmi frontách proti Íránu a jeho zmocněncům, říká v rozhovoru pro Týdeník Echo mediálně známá tvář izraelské války proti Hamásu Eylon Levy. „Základní dynamika tohoto konfliktu se od roku 1948 nezměnila, i když jeho aktéři ano. Izrael je obklopen fanatiky, kteří ho chtějí zničit,“ dodává před pár měsíci odvolaný mluvčí izraelské vlády. Hamás podle něj chce, aby válka pokračovala, protože chce obrázky utrpení, které otráví veřejné mínění proti Izraeli. Proti komu a na jakých frontách Izrael bojuje? Rozhovor vedl Ondřej Šmigol.
„Země Východu jsme přiměli k podpisu,“ řekl premiér Francie. Proč je evropská demokracie nereálná. Volby, jimž se zkráceně říká evropské, vůbec evropské nejsou, jsou to národní volby ve 27 zemích zároveň. Politici mluví ke svým voličům o jejich zájmech, ve významovém rámci jejich společností, zcela bez ohledu na to, jak by to chápali v jiných společnostech. Více v textu Martina Weisse.
„Fiala je mainstream, ODS bych k eurolidovcům vzal.“ Niedermayer, Dostál a Zahradil v Echo Salonu. S volbami do Evropského parlamentu byla spjata téměř nepřirozená očekávání, ve stejném duchu se pokračuje i po volbách analýzami, že Evropa jde doprava. Proč je tento dojem přehnaný? A jaký budou mít posuny v EP zpětný vliv na naši domácí politiku? O tom si Daniel Kaiser povídal s Ondřejem Dostálem, kdysi stínovým ministrem zdravotnictví za Piráty, nově europoslancem za koalici Stačilo!, Luďkem Niedermayerem, dříve viceguvernérem ČNB a dnes staronovým poslancem za TOP 09 na kandidátce koalice Spolu, a Janem Zahradilem (ODS), který je po dvaceti letech na odchodu z Evropského parlamentu.
Mainstream je mrtev, rebel padl s ním. Že se o něčem hodně mluví, neznamená, že to nutně existuje. Takhle se dlouho mluvilo o Bohu, načež nová doba začíná, jakmile se rozšířilo, že to byla – možná – jen konspirační teorie. Začít Bohem, je-li řeč o mainstreamu, se nabízí: Émile Durkheim, zakladatel sociologie, měl za to, že moderna je se sekularizací souznačná. Je totiž definována tím, že svět přichází o Boha a spolu s tím i o jeden typ mainstreamu, jenž společnost drží pohromadě. Povstanou nové mainstreamy, věřil Durkheim. Více v eseji Terezy Matějčkové.
Je tu kosmický věk 2.0. Čtvrtý pokusný stroj Starship úspěšně vzlétl i přistál. Firma SpaceX je známa svým kavalírským přístupem k prototypům – místo nekonečného propočítávání všech parametrů nanečisto dává přednost praktickým pokusům, při kterých se na případné problémy přijde velmi rychle. Zní to jako plýtvání, ale při správné kombinaci materiálů a designérského přístupu to může být levnější a snad i rychlejší postup než obsedantní opatrnost, která mezitím ovládla ostatní velké kosmické firmy. Výsledky jsou vidět i v případě nové generace lodí Starship a nosičů SuperHeavy. Více v textu Mariana Kechlibara.
K čemu náboženství, kde bůh jsem já? Výborné texty hledám v poslední době ponejvíce na Substacku, on-line platformě pro nezávislé publikování autorů, které z různých důvodů v mainstreamových médiích nenajdete. Jednou z nejpozoruhodnějších autorek, které tu lze číst, je Freya India, pětadvacetiletá britská publicistka, která sice odborné sociálněpsychologické vzdělání nemá, zato má jiné přednosti: kritické myšlení, výtečnou orientaci a fundovanost ve světě sociálních médií, ze kterých dokáže číst trendy – a v neposlední řadě sama ke generaci Z patří, takže má prožitky i informace z první ruky, píše v eseji Bianca Bellová.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.