Diamant Koh-i-Noor na koruně při korunovaci Karla III. nebude. Vadí jeho koloniální původ
KONTROVERZNÍ DIAMANT KOH-I-NOOR
Při květnové korunovaci britského krále Karla III. a jeho manželky Camilly nebude použita koruna s kontroverzním diamantem Koh-i-Noor. Podle webu stanice BBC to oznámil Buckinghamský palác. Téměř 106karátový drahý kámen je součástí korunovačních klenotů a je citlivým předmětem diskuzí o britské koloniální minulosti.
Královna-choť Camilla bude ve Westminsterském opatství 6. května korunována po boku Karla III. korunou královny Marie, která už byla vyjmuta z londýnského Toweru, aby mohla být její velikost upravena pro Camillinu hlavu. Podle BBC půjde o první případ v moderní historii, kdy bude existující koruna „recyklována“ pro další korunovaci.
Koh-i-Noor je diamant původem z Indie, jehož vlastnictví je předmětem sporů. Již několik dekád na něj vznáší nároky právníci z Indie, Pákistánu, Íránu či Afghánistánu. Právě kvůli obavám z diplomatických neshod s Indií se podle BBC monarchie rozhodla korunu s drahokamem nepoužít. Bývalý britský premiér David Cameron v roce 2010 při návštěvě Indie prohlásil, že diamant zůstane v Británii. „Pokud bychom jednou řekli ano, pak bychom také někdy mohli najít prázdné Britské muzeum,“ řekl tehdy Cameron s odkazem exponáty, které se do Británie dostaly během její koloniální vlády nad značnou částí světa.
Camila avoids the disputed Koh-i-Noor diamond and will wear a recycled crown for her coronation https://t.co/iMmbbmiyPQ #Diamond #Diamonds #ElizabethII #KohiNoor #UnitedKingdom pic.twitter.com/TUc5Y8e9in
— FolksMail (@FolksMail) February 15, 2023
Drahokam byl původně součástí náramku, královna Viktorie jej nosila jako brož. Do koruny byl poprvé zasazen před korunovací královny Alexandry, manželky Eduarda VII., v roce 1902. Devět let nato byl vložen do koruny královny Marie a konečně v roce 1937 do koruny Alžběty, matky zesnulé britské královny Alžběty II. Na veřejnosti se naposledy objevil na rakvi královny-matky při pohřbu v roce 2002.